Yatırım yapmaya başla!

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Tarafından Pamuk Destek Priminin 1 Liraya Yükseltilmesi İstendi

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, pamukta destek priminin 80 kuruştan 1 liraya çıkarılmasını ya da dönüm başına 500 kilograma kadar sağlanan desteğin 600-700 kilograma çıkarılmasını talep ettiklerini bildirdi.
Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Tarafından Pamuk Destek Priminin 1 Liraya Yükseltilmesi İstendi

“Pamuk destek priminin ya 80 kuruştan 1 liraya yükseltilmesini ya da dönüm başına verilen 500 kilograma kadar olan desteğin 600-700 kilograma çıkarılmasını istiyoruz” şeklindeki ifadeleriyle gündeme gelen Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, kentteki ziraat odası başkanları ve yöneticileriyle odada düzenlediği basın toplantısında, pamuk ekim alanlarının son yıllarda azaldığını bildirdi.

Geçtiğimiz yıl çiftçiye verilen 80 kuruşluk destek ile pamuk ekim alanlarının yeniden artış gösterdiğini dile getiren Doğan, Adana’da 270 bin dönümlük ekim alanlarının 2017 yılında 320 bin dönüme ve 2018’de 455 bin dönüme yükseldiğini açıkladı. Bunu da pamuğa verilen destekle bağdaştıran Doğan, destekle birlikte ekim alanlarının birden %70 artış gösterdiğini vurguladı.

Mehmet Akın Doğan, açıklamasında çiftçinin yanında olunması gerektiğine dikkat çekerken, pamuğun ülkemiz için, dünya ticaretinde önemli bir konuma sahip olduğunu bildirdi.

Mehmet Akın Doğan Açıklamasında Çiftçinin Yanında Olunması Gerektiğine Dikkat Çekti“Pamuk, işlenmesiyle çırçır sanayisinin, lifiyle tekstil sektörünün, çekirdeğiyle yem ve yağ sanayisinin, lifteriyle de kağıt sektörünün ham maddesi konumundadır.” diyen Doğan, pamuğun Türkiye için olmazsa olmaz bir ürün olduğunu belirtti.

Türkiye’de buğday ve pamuğun ön planda olduğunu eklerken, “Buğday beslenmemiz için olmazsa olmaz, pamuk da iplik, dokuma, kumaş, konfeksiyondan dolayı. Diğer sektörlere de pamuk gittiği için katma değer yaratan bir üründür. Pamuk ekim alanları son yılda verilen destekle arttı. Çiftçimiz neden 2 yıldır pamuk ekim alanlarını artırdı? Buğday ve mısırdan fazla para kazanamayınca çiftçimiz hemen pamuğa yöneldi.” sözleriyle düşüncelerini ifade etti.

Doğan, tüm bunlarla birlikte üretim maliyetlerinin artışına da değindi. Pamuğa verilen destek priminin 80 kuruştan 1 liraya çıkarılmasını ya da bunun yerine dönüm başına verilen 500 kilograma kadar olan desteğin 600-700 kilograma çıkarılmasını istediklerini bildirdi.

Pamuk Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek İçin Tıklayın!

Çiftçinin bilinçli olduğunu ve şu an tarımda son teknoloji aletlerin kullanıldığını da sözlerine ekledi. Ayrıca en düşük pamuk veriminin şu anda 500 kilogramı bulduğunu açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum