Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Paladyum Artıya Geçse de 15 Ayın Düşüklerinden Kurtulamıyor

Paladyum bugün alıcılı seyretse de 15 ayın düşük seviyelerinden kurtulamadı.
Paladyum Artıya Geçse de 15 Ayın Düşüklerinden Kurtulamıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Eylül ayını düşüşle geçiren paladyum, bugün yönünü yukarı çevirse de Haziran 2020 sonrası en düşük seviyelerinden kurtulamadı. Dün en son 1861 dolardan işlem gören değerli metal, yeni günün açılışını yatay yaptı.

Gün boyu yükselişle hareket ederken en yüksek seviyesini Avrupa seansı sırasında 1898,50 dolarla gördü.

Günün en çok artan emtiaları arasına yer alsa da 2000 dolar altında zayıf kaldı.
Paladyum 29 Eylül
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

TSİ 16.09’da yüzde 1,39 artıdaki metalin gün içi aralığı 1861 – 1898 dolar oldu. Aylık bazda yüzde 24 düşerken yıllık kayıp yüzde 19’a ulaştı.

Aynı dakikalarda günün en çok artan emtiaları arasında ilk sırada yer aldı. Ancak Mayıs’ta kaydettiği 3019 dolarlık rekor seviyesinden 1000 dolardan fazla uzakta kaldı.

Zayıf seyir, iki başlıca faktör tarafından yönlendirilmeye devam etti. Birincisi otomobil endüstrisinden gelen talebin devam eden küresel yarı iletken çip kıtlığı olurken ikincisi dolardaki güçlenme oldu.

İkincisi ise dolar endeksindeki güçlenme oldu. Dolar endeksi, Fed’in yakında daralmaya başlayacağı ihtimalinin artmasıyla birlikte Hazine getirilerindeki artışın ortasında, Kasım ayının başından bu yana 93,9’a çıkarak yeni bir yüksek seviye test etti.

Paladyum aynı zamanda katalitik konvertörlerin üretiminde kullanılan daha ucuz bir mükemmel ikame olarak görülen platin nedeniyle de baskılandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu