Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pakistan’ın Yeni Başbakanı: Çin Ekonomik Koridoru İlerletilecek

Pakistan Başbakanı seçilen Shabaz Sharif, seçimi kazandıktan sonra ilk konuşmasında Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru hakkında açıklamada bulundu. İşte detaylar;
Pakistan’ın Yeni Başbakanı: Çin Ekonomik Koridoru İlerletilecek
HABER GİRİŞ

Pakistan’da Imran Khan hükümetinin düşürülmesi sonrası yapılan oylamada yeni başbakan, muhalefet partisinin adayı Shahbaz Sharif (Şahbaz Şerif) oldu.

Meclis Başkanı Ayaz Sadık, Şerif’in 342 üyeli meclisten 174 milletvekilinin oyunu alarak başbakan seçildiğini duyurdu.

Pakistan Başbakanı seçilen Shabaz Sharif, seçimi kazandıktan sonra ilk konuşmasında Pakistan’la Çin iş birliği hakkında açıklamada bulundu.
Pakistan Yeni Başbakan Açıklama
KAYNAK: Twitter

Çin haber kanalı CGTN, Pakistan Başbakanı seçilen Shabaz Sharif’in seçimi kazandıktan sonra ilk konuşmasını yaptığını ve ülkenin Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun inşasını ilerleteceğini bildirdi.

Öncesinde Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin’in Pakistan’a yönelik politikasının ülkedeki liderlik değişikliğinden etkilenmeyeceğini açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian bugünkü basın toplantısında; “siyasi durum nasıl değişirse değişsin Çin, Pakistan ile dostluk politikasından vazgeçmeyecek” dedi.

Pakistan’ın yakın bir komşusu ve sıkı bir dostu olarak Çin’in Pakistan’ın tüm taraflarının birlik içinde kalarak ulusal istikrarı ve kalkınmayı ortaklaşa savunmasını içtenlikle umduğunu ekledi.

GCM Yatırım Banner

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC), Pakistan’da 2013’ten başlayan ve yapım aşamasında olan bir altyapı projeleri topluluğu olarak tanımlanıyor.

Wikipedia’ya göre CPEC, başlangıçta değeri 47 milyar dolar olan CPEC projelerinin değeri 2020 itibariyle 62 milyar dolara ulaştı. CPEC, modern ulaşım ağları, çok sayıda enerji projesi ve özel ekonomik bölgeler inşa ederek Pakistan’ın gerekli altyapısını hızla yükseltmeyi ve ekonomisini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Kendi sitesine göre CPEC, Çin ve Pakistan’a fayda sağlamasının yanı sıra aynı zamanda İran, Afganistan, Orta Asya Cumhuriyeti ve bölge üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacak.

Bu arada Çin medyası, Pazar günü Shehbaz Sharif’in Çin-Pakistan ilişkileri için Imran Khan’dan daha iyi olduğunu yazdı. Devlet tarafından yönetilen Global Times’ta yer alan bir yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Çinli ve Pakistanlı analistler, sağlam Çin-Pakistan ilişkilerinin Pakistan’daki iç siyasi değişimden etkilenmeyeceğini düşünüyorlar çünkü ikili bağları korumak ve geliştirmek Pakistan’daki tüm tarafların ve tüm grupların ortak mutabakatıdır.”

Aynı zamanda Khan’ın potansiyel halefinin, uzun süredir Çin-Pakistan ilişkilerini geliştiren Şerif ailesinden geldiğini ve iki ülke arasındaki iş birliğinin Khan yönetiminden bile daha iyi olabileceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın