Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pakistan Yönetimine Çağrı: STK’ların Yasaklarını Kaldırın!

Pakistan'ın en geniş çaplı yardım kuruluşu Edhi Vakfı, hükümetin sivil toplum kuruluşlarına uyguladığı yasakları sel nedeniyle kaldırmasını istedi. Detaylar haberde;
Pakistan Yönetimine Çağrı: STK’ların Yasaklarını Kaldırın!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomik sorunların yanı sıra son dönemde sel afetiyle de boğuşan Pakistan’da toparlanma çalışmalarının hızlanması için yardım kuruluşları ses yükseltti. Ülkenin en büyük hayır kurumu olarak bilinen Edha Vakfı, hükümetin sivil toplum kuruluşlarına uyguladığı yasağı kaldırmasını talep etti.

Bu isteğin arkasında yatan neden olarak ise sel felaketinin yaralarının daha hızlı sarılabilmesi için iş birliği yapmanın önemi gösterildi.

Kuzey dağlarındaki rekor seviyedeki şiddetli muson yağmurları ve eriyen buzullar ülkede büyük yıkıma neden olmuş durumda. Şimdiye kadar en az 1.208 kişinin sel nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Sel bölgelerindeki altyapı büyük ölçüde tahrip olurken, 2 milyon dönümlük tarım arazisinin sular altında kalması selin neden olduğu bir diğer olumsuz sonuç oldu.

Edhi Vakfı Başkanı’ndan Hükümete Çağrı

Edhi Vakfı Başkanı Faisal Edhi, Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte hükümet yetkililerine seslenerek şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

Hükümete, sel mağduru insanlara yardım edebilmeleri için uluslararası STK’lara yönelik yasağı bir yıl boyunca derhal kaldırması için çağrıda bulunuyorum.

Selden etkilenen bölgelerde dokuz gün geçirdikten sonra liman kenti Karaçi’ye dönen Edhi, “Durum çok kötü ve daha da kötüleşecek gibi görünüyor” sözleriyle durumun vahametini anlatmaya çalıştı.

Pakistan’ın 2010’da sel ve 2005’te yıkıcı bir depremle sarsıldığı sırada uluslararası STK’lar sahada aktifti. Her biri yardım ve rehabilitasyon çalışmalarında önemli rol oynamıştı.

Pakistan yönetimi, yaklaşık on yıl önce uluslararası STK’ları Pakistan’da “devlet karşıtı faaliyetler” yapmakla suçlayarak, bu kuruluşlar üzerinde bir baskı başlattı. 2018 yılına kadar, STK’ların birçoğunun yeni ve daha katı yasalar temelinde resmen ayrılmaları istendi.

Yasaklanan ve sınır dışı edilen en yüksek profilli STK’lardan biri, 35 yıldır Pakistan’da faaliyet gösteren Save the Children olmuştu. Ajanlıkla suçlanan yardım kuruluşu, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in yerinin bulunmasını sağlayan CIA’in sahte aşı programıyla bir ilgisi olmadığını söylemişti.

Selin Sonuçları Giderek Ağırlaşıyor

Bu arada hükümet, eşi görülmemiş büyüklükleri göz önüne alındığında mevcut sellere yanıt vermekte zorlanıyor. Pakistan hükümeti, selden nüfusun yüzde 15’ine karşılık gelen 33 milyon insanın etkilendiğini söyledi.

Mevcut selde ölenlerin üçte birinden fazlasının çocuk olduğu doğrulandı. 416 çocuğun hayatını kaybettiği belirtilirken, Birleşmiş Milletler yetkilileri birkaç gün içinde bu sayının daha da artabileceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.