Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pakistan Meclisi Başbakanın Talebiyle Feshedildi

Pakistan Başbakanı İmran Han, güvensizlik oylamasından kurtulduktan sonra Cumhurbaşkanı’na meclisin feshedilmesi çağrısında bulundu.
Pakistan Meclisi Başbakanın Talebiyle Feshedildi
Son Güncelleme: 

Pakistan’da Başbakan İmran Han’ın çağrısı üzerine meclis feshedildi. İmran Han’ın Birleşik Halk Hareketi (MQM) koalisyonundan çekilerek güven oylamasında taraf değiştirmesi nedeniyle, bugün güvensizlik oylaması oturumu yapılacaktı.

Ancak oylamaya saatler kala Pakistan Meclis Başkan Yardımcısı Kasım Suri, Han aleyhine verilen güvensizlik oylamasını Anayasa’nın 5. maddesine aykırı buldu.

Oylamanın gerçekleşmemesinin ardından ise Han, Cumhurbaşkanı Arif Alvi’ye meclisi feshetme çağrısı yaptı. Ardından da Pakistan parlamentosunun feshedildiği açıklaması yapıldı.

İmran Han daha önce yaptığı açıklamada, “Muhalefetin beni görevden alma girişimi, ABD’nin iç politikamıza açık müdahalesidir” ifadesini kullandı.

8 Mart’ta Washington’daki büyükelçilerinin ABD’li yetkililerle buluştuğunu ve resmi bir toplantıda tehdit mektubu verildiğini iddia etti. Mektupta “İmran Han giderse Pakistan affedilecek, aksi halde sonuçları olacak.” sözlerinin olduğunu belirten Han, Rusya ziyaretine değindi.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

ABD’li yetkililerin bu ziyaretin kendi kararı olduğunu söylediğini fakat kararın, Dışişleri Bakanlığı, ordu ve üst düzey kurumlar ile görüşülerek alındığını belirtti. Rusya ziyaretinin önemli olduğunu dile getiren Han; doğal gaz, siber güvenlik ve buğday tedariki gibi konulara dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu