Yatırım yapmaya başla!

Pakistan Başbakanı Han’ın Trump Ziyareti, Zordaki Ülke Ekonomisine Yardım Etmeyecek

Pakistan Başbakanı İmran Han’ın ABD’ye yaptığı üç günlük ziyareti, ülkesinin mücadele eden ekonomisine yardım etmeyecek. İşte detaylar;
Pakistan Başbakanı Han’ın Trump Ziyareti, Zordaki Ülke Ekonomisine Yardım Etmeyecek

Siyasi analist Michael Kugelman, Pakistan Başbakanı İmran Han’ın ABD’ye yaptığı üç günlük ziyaretinin, ülkesinin mücadele eden ekonomisine çok fazla bir şey yapmayacağını söyledi. Yapısal problemler büyümeyi zorlaştırırken ve Pakistan’ın cari hesap üzerindeki baskıları azaltmak için Çin ile Suudi Arabistan gibi ülkelerden aldığı dış borçlar giderek büyürken gelen açıklamalar dikkat çekti.

Ayrıca Uluslararası Para Fonu yakın zamanda Pakistan ekonomisini desteklemek için 6 milyar dolarlık bir kredi paketini onaylamış ancak büyümenin şu anki mali yılda 2018 Haziran’a biten mali yılın yüzde 5.5’lik seviyesinden yüzde 2.4’e düşeceğini öngörmüştü.

Görüş bildiren Wilson Center direktörü Michael Kugelman, İmran Han’ın ve diğer üst düzey yetkililerin Washington’dan Pakistan ekonomisine bir tür ABD desteği talep ettiklerini düşündüğünü belirtti.

Pakistan Başbakanı Han ABD Yardım İstemiş Olabilir Fakat Washington’ın ikili diyaloglarında Afganistan ve terörle mücadele gibi öncelikli diğer konuların bulunmasından dolayı henüz Pakistan’a ekonomik yardımda bulunmasının olası olmadığını söyledi. Bunun yerine ABD’nin Pakistan ile daha güçlü bir ticaret ve ekonomik iş birliği olasılığını asılı tuttuğunu çünkü Pakistan’ın Afganistan’daki barış görüşmelerine yardımcı olma ve sınırları içinde terörizmle mücadele etmek için daha fazlasını yapma ihtimalini düşündüğünü aktardı.

Beyaz Saray’ın Han ile Trump görüşmesinden önce yayınladığı ifadede de ABD ve Pakistan ticaret işbirliğinin son yıllarda nasıl arttığı ile ilgili bir dizi cümle olduğunu vurguladı.

ABD Pakistan Ticaret İş Birliği Arttı Kugelman Han’ın yeni yatırımlarla Pakistan ekonomisine destek sağlamak için ABD özel sektörüne de bakabileceğini bildirdi. İlgili haberde ABD ile Pakistan arasındaki ilişkinin gerildiği ve Han’ın Afganistan’daki uzun süren çatışmalar yüzünden bozulan ilişkileri düzeltmek için Trump’la bir araya geldiği hatırlatıldı. Trump geçtiğimiz yıl Pakistan’ı teröristlere güvenli bölge sağlamakla suçlamış ve ülkenin 10 yıldan fazla bir süre boyunca milyarlarca dolar yardım almasına rağmen ABD’ye yalan ve aldatmacadan başka bir şey vermediğinden şikayet etmişti.

Ardından yardımları askıya aldığını açıklamış, Pakistan’sa karara karşı çıkarak suçlamaları reddetmişti.

Trump Askıya Aldığı Yardım Geri Alabilir İki lider Pazartesi günü bir araya geldiğindeyse Trump, Han’ın Afganistan’daki anlaşmazlığı çözmesi için ABD’nin aracılık yapmasına yardım edebileceği konusunda iyimser konuştu. “Bence Pakistan kendimizi zor durumdan çıkarmamız için bize yardım edecek. Polis gibiyiz. Savaş yapmayacağız” diyerek eğer isterse bir hafta içinde bu savaşı kazanabileceğini dile getirdi ve 10 milyon insanı öldürmek istemediğini belirtti.

Trump Pazartesi günü ayrıca geçen yıl askıya alınan Pakistan’ın 1.3 milyar dolarlık yardımını geri kazanabileceğini işaret etti. Oval Ofis’teki toplantıdan önce İmran Han da Pakistan’ın barışa ve istikrara ihtiyacı olduğunu şu sözlerle anlattı: “Teröre karşı savaşta 15 yıl mücadele ettik. 70 binden fazla Pakistanlıyı kaybettik. 150 milyar doların üzerinde ekonomi kaybetti. Dolayısıyla barış için can atıyoruz.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum