Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Tarım Alanında Yapay Zeka, Dronlar ve Uydular Kullanılmaya Başlandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda çiftçilere özel düzenlenen iftar programında konuşma yaptı. Pakdemirli, açıklamalarında Türkiye’de 32 milyon parselin dijitalleştirildiğinin haberini verdi.
Türkiye’de Tarım Alanında Yapay Zeka, Dronlar ve Uydular Kullanılmaya Başlandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçiler için organize edilen iftar programında bazı açıklamalarda bulundu. Bakan, son 15 yılda reel fiyatlar ile tarımsal hasılanın 1,5 kat, et üretiminin 3 kat, balık üretiminin 5 kat, süt üretiminin 2 kat, tarım ihracatının 4 kat ve hayvansal ürün ihracatının da 10 kat arttığını bildirdi. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde bu başarıyı daha da ileriyle taşımak için çaba gösterdiklerini de sözlerine ekledi.

Pakdemirli ardından, “Gıda tedariki, Türkiye’de yüzde 80 aile işletmeleri tarafından yapılıyor. Aile işletmeleri demek gıda güvenilirliği demek. Gıda güvenilirliği için mutlaka aile işletmelerine destek vermemiz gerekiyor. Büyük işletmeler, ufak bir zararda sektörden çıkıyorlar ama aile işletmeleri sabrediyor ve sonunda kazanıyor.” şeklinde görüşlerini aktardı.

Bakan Pakdemirli açıklamaları sırasında ayrıca, tohumdan sofraya kadar çiftçilerin en büyük emek sarf eden kesim olduğunu ifade etti ve buna karşılık çiftçilerin her zaman çok kazanan taraf olmadığının altını çizdi.

Tohumdan Sofraya Kadar Çiftçilerin En Büyük Emek Sarf Eden Kesim Olduğunu İfade EttiHerhangi bir ürünün bazen tarladaki fiyatı 1 TL iken sofraya 4 TL’ye gelebildiğine işaret eden Bakan, “Biz diyoruz ki tarladaki ürün 1 lira olmasın, 2 lira olsun, sofradaki de 4 değil, 3 lira olsun. Bu şiarla Ticaret Bakanlığımız ile birlikte bir yasa çalışmamazı var. Hem perakende yasasını hem de hal yasasını beraberce çalışıyoruz. Bundan sonra üreticimizin lehine bu yasayı en yakın zamanda meclise göndereceğiz.” diyerek düşüncelerini paylaştı.

Tüm bunlara ek olarak Pakdemir, sözleşmeli üretimi de oldukça önemsediklerinin altını çizdi, bu tarz üretim için bir yasa çalışması hazırlığında olduklarını bildirdi. Bununla birlikte artık tarım ve teknolojinin ayrılmaz bir bütün olduğunu söyledi.

Tarım ve teknolojinin bundan sonraki süreçte ayrılmaz bir ikili olacağını bildiren Bakan Pakdemirli, önceki günlerde yaptığı bir açıklamada tarım alanında teknoloji kullanılarak toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilirliğinin hedeflendiğini belirtmişti. Teknolojinin tarıma faydalarına özellikle vurgu yapan Bakan; bilgi, teknoloji ve yönetimin tarımda verimlilikte önemli üç unsur olduğunun altını çizmişti.

Tarım sektöründe Türkiye’de devlet olarak yapay zekayı, dronları ve uyduları kullanmaya başladıklarının bilgisini verirken, Türkiye’de 32 milyon parselin dijitalleştirildiğini aktardı. Bu sayede ekili olanın ve elde edilecek hasatın görülebildiğini açıkladı.

Pakdemirli, “Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz sayesinde de çiftçimiz hava şartlarından kaynaklı zarara uğramasın diye tahmin ve uyarılar yayımlıyoruz. Bizim iktidarlarımızda 8 kat desteklerimiz arttı. Destekleri sadeleştirmemiz gerekiyor. Bununla ilgili de çalışmalarımızı yapıyoruz.”

Bizim İktidarlarımızda 8 Kat Desteklerimiz ArttıYaptığı açıklamaları sürdüren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yapılması gerekenlere bürokrasiyi, istenilen kağıdın azaltılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca çok yakın bir zamanda her türlü işlemin e-devlet sistemi üzerinden yapılabileceğini müjdeledi.

Pakdemirli bunlarla birlikte, başarı örneği çok fazla bulunmasa da kooperatiflerin de önemine değindi. Kooperatif konusunda erkeklere kıyasla çok daha düzenli ve çalışkan olan kadınlardan öncülük beklediğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum