Yatırım yapmaya başla!

Pakdemirli Süt Fiyatlarına Yapılacak Zam ile Üreticileri Destekleyecek

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, süt fiyatlarına zam yapmakta kararlı olduklarını açıkladı.
Pakdemirli Süt Fiyatlarına Yapılacak Zam ile Üreticileri Destekleyecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir ziyareti sırasında Bergama ilçesinde organize edilen Haluk Elbe Toplantı Salonu’ndaki Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı’ndaydı. Konuşmasında pek çok konuya değinenen Pakdemirli, çekirdeksiz kuru üzümde TMO alımlarının bahsedildiği şekilde gerçekleştirildiğini vurguladı.

Bu sıralar çam fıstığında meydana gelen verim ve kalite eksikliği üzerine açıklama yapan Pakdemirli, bu problemi çözme konusunda gereken çabanın gösterileceğini belirtti.

Pakdemirli, son 17 yılda giderek artan tarım ve hayvancılık sektörüne sağlanan desteklerin 2 milyar lira seviyesinden 16 milyar liranın üzerine çıktığını belirtti.

Tarım ve Hayvancılık Destekleri ArtırılıyorSöz konusu bu rakamı gelecek yıllarda artırmayı hedeflediklerini açıklayan Pakdemirli, Türkiye genelinde artan hayvan varlıklarına değinerek özellikle küçükbaş hayvan grubu ve süt üretiminde Bergama’nın önemli bir payı olduğuna işaret etti.

135 milyon tonluk süt üretimi yapıldığını duyuran Pakdemirli, gelecek dönemlerde süt fiyatlarını zamlandıracaklarını açıkladı. Ardından “Süt Konseyine tavsiye kararı olarak yapabiliyorsak süt zammı, yapamıyorsak da desteklerin kış döneminde artışı gündeme gelecek.” ifadelerini kullandı.

Pakdemirli hemen her üründe destekleyici politikalar izleyip her zaman üreticinin yanında olduklarını belirtti.

Pakdemirli Her Zaman Üreticinin YanındaBirçok gıda ürününün yanı sıra tane zeytine yönelik de planları olduğunu duyuran Pakdemirli, dün itibarıyla 2020 bütçesine tane zeytine destek verilmesine ilişkin hususların eklendiğini müjdeledi.

Tarım ve hayvancılığa sağlanan destekleri yineleyen Pakdemirli; TMO, Et ve Süt Kurumu gibi kuruluşları etkin bir biçimde kullandıklarını ve sağlanan destekleri artırdıklarını belirtti. Bununla birlikte iyi ve organik tarım desteklerinin bugünden itibaren devreye girdiğini, toplam 123 bin 304 üreticiye 395 milyon 890 bin 789 lira tutarında ödeme yapılacağını açıkladı.

Tüm bunlarla birlikte Bergama bölgesinde tarıma dayalı organize sanayi bölgesi kurulacağı daha önce Pakdemirli tarafından bildirilmişti. Söz konusu bu bölgenin seçimden önce 560 bin metrekarelik bir alana kurulmasının kararlaştırıldığını anımsatan Pakdemirli, bu alanı 3 milyon 460 bin metrekare olarak revize ettiklerini duyurdu.

Ayrıca kurulacak bölgede 250 büyükbaş süt hayvancılığı yapan firmanın faaliyet gösterileceği öğrenilirken, bunun azalan süt üretimine yönelik fayda sağlayabileceği akıllara geldi. Bununla birlikte söz konusu bölge Bergama’da bulunan 5 bin vatandaşa istihdam sağlayacak. Bölgede orman ve sulama faaliyetlerinin artırılması da Pakdemirli’nin gelecek dönem projeleri arasında bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum