Yatırım yapmaya başla!

Bakan Pakdemirli Veteriner Tıbbi Ürünleri için Geliştirilen Sistemleri Değerlendirdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, veteriner tıbbi ürünleri için bu yıl hayata geçirilen e-Reçete ve İlaç Takip Sistemi için değerlendirme yaptı. İşte detaylar;
Bakan Pakdemirli Veteriner Tıbbi Ürünleri için Geliştirilen Sistemleri Değerlendirdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, halk sağlığı düşünülerek kurulan ve veteriner tıbbi ürünleri için bu yıl hayata geçirilen e-Reçete ile İlaç Takip Sistemi için değerlendirmeler yaptı. Bu sistemlerle çiftlikten sofraya güvenilir gıda için önemli bir adım attıklarına işaret etti. Halk sağlığı için kurulan sistem sayesinde ilaç kullanımından kaynaklı gıdada kalıntı riskini her aşamada izlediklerini, kalıntı riski bulunan hayvanların kesimhaneye sevkini veya süt, yumurta gibi uygunsuz ürünlerin pazara arzını engellediklerini belirtti.

Pakdemirli, birbirine entegre çalışan sistemler sayesinde veteriner hekimler ve eczacıların ücretsiz hizmet sunduklarına dikkat çekti.

e-Reçete ile İlaç Takip Sistemi DeğerlendirildiBakan Pakdemirli, şimdiye kadar e-Reçete Sistemi‘ne 16 bin 782 veteriner hekimin ve İlaç Takip Sistemi‘ne 10 bin 613 veteriner hekim ile 25 binden fazla eczacının kaydedildiğini söyledi. Sistemin işleyişini de anlatan Pakdemirli, “bir işletmedeki hayvanları muayene eden veteriner hekim, hasta hayvanı kulak küpesine göre sistemden işaretliyor, yazması gereken ilaçları elektronik ortamda reçete ediyor,” dedi.

Bakan, sistemde hayvanın ilaçtan ne zaman arınacağı, etinin ve sütünün ne zaman kullanılabilir hale geleceğinin göründüğünü belirtti.

Veteriner Etin Ne Zaman Arınacağını Belirtiyorİlaç kalıntısı geçmeyen bir hayvanın ise mezbahaya götürüp kestirilemediğini söyleyen Bakan Pakdemirli, hayvanın kulak küpesinden kontrol edildiğinde ilaç kalıntısı olup olmadığının anlaşıldığını da ifade etti. Veteriner hekimin, rastladığı ihbarı zorunlu hastalıkları da sisteme kaydettiğini vurgulayan Bakan, hastalık sisteme girildiği zaman en yakın ilçe teşkilatındaki personelin hızla işletmeye gittiğini, gerekli müdahaleyi yaptığını belirtti.

Pakdemirli, bugüne kadar veteriner hekim tarafından sisteme 171 adet ihbarı zorunlu hastalık kaydedildiğini de açıkladı.

İhbarı Zorunlu Hastalıklar Sisteme GiriyorSistemde şu ana kadar 1 milyonu aşkın e-Reçete düzenlendiğini söyleyen Bakan, e-Reçete düzenlenen hayvan sayısının ise 11 milyonu, reçete edilen ilaç sayısının 35 milyonu geçtiğini ifade etti. Pakdemirli, “geçen hafta içinde bir milyonuncu e-Reçete’yi Kocaeli’de görev yapan bir veteriner hekim düzenledi. Kamil Şeker isimli veteriner hekimi sembolik hediyelerle ödüllendireceğiz ve tebrik edeceğiz,” dedi.

Bakan; büyükbaş, küçükbaş ve kanatlıların yanı sıra kedi, köpek ve sahipli atın muayene edildikte sisteme kaydedildiğini belirtti.

Sisteme Her Hayvan KaydediliyorDünyada bunun kadar kapsamlı bir uygulama olmadığını ve örnek bir çalışma olduğunu da ifade etti. Sistemin amacının ise vatandaşın sağlıklı hayvansal gıdaya ulaşımı ve onun takibinin yapılmasının sağlanması olduğunu açıkladı. Sistemle birlikte hayvanın nerede nasıl tedavi edildiğinin kayıt altına alındığını söyleyen Bakan, hayvan hastalıklarında kullanılan bütün ilaçların izlenebildiğinden de bahsetti.

İlaç tüketimini kontrol altına aldıklarını belirten Pakdemirli, şap ve şarbon gibi ihbarı zorunlu hastalıklara anında müdahale edildiğine dikkat çekti. Vatandaşların ise bilgisayar ve cep telefonlarından HaySag ve BİP uygulaması ile hayvanın kulak küpesi bilgisini girerek, hayvansal gıdada ilaç kalıntısı olup olmadığını sorgulayabildiklerini söyledi. Uygulamanın Bakanlığın hayvan kayıt bilgi sistemleri, vatandaşlık kayıt bilgi sistemi, vergi kayıt bilgi sistemi, Sağlık Bakanlığı ilaç veri tabanı, Türkiye Jokey Kulübü yarış atı kayıt sistemi gibi veri tabanlarıyla entegre çalıştığını da ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum