Yatırım yapmaya başla!

Çanakkale Su Ürünleri/Özkurnaz: “Artan Balık Fiyatlarının Düşmesi Kurallara Uymaya Bağlı”

Çanakkale Merkez 1 No'lu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Özkurnaz, artan balık fiyatları başta olmak üzere sektöre ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Çanakkale Su Ürünleri/Özkurnaz: “Artan Balık Fiyatlarının Düşmesi Kurallara Uymaya Bağlı”

Bu yıl hava sıcaklarının mevsim normallerinin dışında seyretmesi, balık fiyatlarını oldukça etkiledi. Geçtiğimiz yıla oranla ciddi oranda artan fiyatlar tüketicileri de zor durumda bırakıyor. Denize açılan balıkçılar ise balığın oldukça az olduğunu belirterek elindeki ürünü pahalıya satmak durumunda kalıyor.

Çanakkale Merkez 1 No’lu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mehmet Özkurnaz, balığın tezgahlarda yüksek fiyatlardan satışa sunulduğuna işaret ederek, gelecek dönemlerde bakanlık tarafından getirilen yasaklara uyulmasıyla birlikte balık fiyatlarının düşeceğine ve denizde yakalanan balık miktarında da artış olacağına vurgu yaptı.

Özkurnaz, şu an lüferin kilogramının 130, çipuranın 80, uskumrunun 50 ve kupa balığının ise kilogram başına 20 liradan satıldığını bildirdi.

Çanakkale Su Ürünleri Mehmet Özkurnaz2019’un balıkçılık sezonunda istenen verimin yakalanamadığına değinen Özkurnaz, Karadeniz’deki balık göçlerinin bu yıl geciktiğini ve bunun da fiyatları etkilediğini açıkladı. Bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim şartlarına uygun gelişmemesiyle balığın Çanakkale Boğazı’nda kaldığını söyledi. Sektörün balıkçıların kazançlı bir sezon geçirmesini ve bunun yanında vatandaşların da diledikleri gibi balık yiyebilmesini hedeflediğini aktardı.

Balık tezgahlarında fiyatların düşük olmaması nedeniyle balıkçıların kazancının çok da az olmadığına işaret eden Özkurnaz, önümüzdeki 1 ay içinde yakalanan balık miktarında ihtiyaç duyulan artışın gözleneceğini öngördü.

Balıkçıların Kazancı Az DeğilMarmara Denizi’nde özellikle istavrit ve kupa balığının en fazla avlanan balık türleri olduğunu bildiren Özkurnaz, bolluk nedeniyle yakın zamanda bu türlerin fiyatlarında düşüş olacağını belirtti.

Çanakkale Balık Hali’nde çinekop ve levrek kilogram başına 50 TL’den tezgahlardaki yerini alırken, tekir 35 TL, istavrit ve hamsi 30 TL, mezgit ve zargana 25 TL, kupa ve kefal 20 TL, sardalya 15 TL ve palamut ise tane başına 40 TL’den müşterilere sunuluyor.

Özellikle hamsi fiyatlarında görülen fiyat artışı, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarıyla hamsinin daha soğuk olan derin sulara inmesi ve böylelikle avlanan miktarın azalması sonucu meydana geldi. Hamsinin yanı sıra geçtiğimiz hafta kilogramı 45 TL’den satılan somonun fiyatı da bu hafta 70 TL’ye kadar çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum