Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Özhaseki: Hatay Eskisinden Daha Güvenli Bir Şehir Olacak

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat tarihli depremlerden etkilenen Hatay’daki çalışmaları anlattı.
Özhaseki: Hatay Eskisinden Daha Güvenli Bir Şehir Olacak
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli depremlerin ardından büyük yıkımlar alan afet bölgesinde yeniden yapılanma çalışmaları sürüyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, depremlerden ağır hasar alan Hatay’da yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Hatay’da kısa süre önce rezerv alanlarda temellerin atılarak inşaatlara başlandığını söyleyen Özhaseki, yerinde dönüşüm projesi ile 254 bin 195 konut ve 55 bin 677 ticari alan inşa edileceğini duyurdu. Konut ve ticari alan inşalarının kırmızı çizgilerden taviz vermeden yapılacağına işaret etti.

Bakanlık olarak deprem bölgesinde yaraları sarmaya ve bölgesi hızla ayağa kaldırmaya devam edeceklerini kaydederek, rezerv alanı ile Yerinde Dönüşüm projesiyle Hatay’da 309 bin 872 bağımsız bölümün inşa edildiğini bildirdi.

Özhaseki açıklamasında, Hatay şehir merkezinin de Bakanlık tarafından imar ve inşa edildiğini paylaştı.

Hatay’da Pek Çok Kültürel Varlık Yıkıldı

Depremde yıkılan yapıların yanında ağır hasarlı olup yıkılması gereken yapıların da hızla temizlendiğini vurgulayarak, “Temellerimizi attık, atmaya devam ediyoruz. Biz Hatay’ı, merkezini, tüm bölgeyi mühendislerle, mimarlarla, şehir plancılarıyla özel olarak çalıştık.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Hatay’da kentsel tasarım çalışması yapan dünya çapındaki 6 ayrı mimarlık grubuna çalışma yaptırdıklarını aktan Özhaseki, Hatay’ın eskisinden daha güvenli ve güzel bir şehir olacağını öne sürdü.

Depremde pek çok kültürel varlığın yıkıldığını anımsatarak, “Bu anlamda Hatay tarihi Meclis binamız büyük zarar gördü. Anadolu’daki ilk camimiz olan Habib-i Neccar Cami’nin büyük bir kısmı yıkıldı. Pek çok kilise, çarşı gibi tarihi eserler de depremin enkaza çevirdiği yapılar arasında yer aldı.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.