Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özhaseki Duyurdu: 2 Sene Ödemesiz 10 Yıl Vadeli Kredi Verilecek

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesinde kimsenin çadırlarda kalmadığını söyledi.
Özhaseki Duyurdu: 2 Sene Ödemesiz 10 Yıl Vadeli Kredi Verilecek
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de Melikgazi Belediyesi ile hayırsever işbirliğinde Anbar Mahallesi’ne yapılan Bekir Güngör Kızıltepe Aile Sağlığı Merkezi’nin açılış töreninde konuştu. Özhaseki, Yerinde Dönüşüm Projesi için yaklaşık 200 bin vatandaşın müracaat ettiğini söyledi.

Bakan Özhaseki, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerde 14 milyon insanın zarar gördüğünü, 850 bin bağımsız birimin yıkıldığını, neredeyse orta ölçekli 5 Anadolu şehrinin tamamen yok olduğunu ve yeniden yapılacağını ifade etti.

850 bin binanın yeniden yapılması için 110 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu belirten Özhaseki, deprem bölgesinde bugün itibarıyla çadırlarda kalan kimsenin olmadığını söyledi.

Sadece konteyner kentlerde ve kira yardımı yaptıkları vatandaşların dışarda olduğunu vurgulayan Özhaseki, “Onların da tabii bir an önce evlerine dönmesi için çalışıyoruz. 200 bin civarında konutun ihalesini yaptık. Onları da destekleyeceğiz, para vereceğiz, hibe vereceğiz.” diye konuştu.

İki sene ödemesiz, 10 sene vadeli kredi vereceklerini duyuran Özhaseki, depremzedelerin bir an önce evlerine kavuşmasını amaçladıklarını söyledi. Türkiye’nin sağlıkta yaşadığı dönüşüme vurgu yapan Özhaseki, sadece doktor sayısının iki katına çıktığını, binlerce hastanenin yapıldığını, şehir hastaneleri inşa edildiğini anımsattı. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.