Yatırım yapmaya başla!

Mercedes’in EQC SUV’u Diğer Sınıf Modellerine İlham Kaynağı Oldu!

Mercedes'in ilk EV aracı EQC SUV'un güzel tarafları farklı modellere de aktarılıyor. İşte Silva'dan EQX ve EQA tasarımları...
Mercedes’in EQC SUV’u Diğer Sınıf Modellerine İlham Kaynağı Oldu!

Mercedes, araçlarına yerleştirdiği motorlarda yeni bir dönemi başlatmak için PHEV üretimini durdurmuştu. Bunların planı devam ederken Generation EQ stratejisinin ilk meyvesinin son hazırlıkları yapılıyordu. Geçtiğimiz hafta da tüm teknik detayları ve özellikleriyle ön lansmanı yapılan EQC modelini hep birlikte incelemiştik.

Kleber Silva’nın EQC hatlarını yeni nesil C Serisi’nde düşünmesinin ardından bu tasarım mantığını X-Class ve A Serisi’ne de aşılamış. Silva, Mercedes’in sonradan gelecek EQ’leri için düşündüğü tasarımların bu olduğunu bizlere ima ediyor. Bakalım EQ-X ve EQ-A‘da neler yapılmış.

EQ-C’ye de yansıtılan yeni ön tipin EQC’den başkasına yakışmadığının kanaatina vardık.

X-Class’ın şu anda kullandığı stiller en iyisi. Yüksek kaputu, gövdesine göre orantılı parça ebatları vs. her şey uyumlu ve dengeli. Silva’nın sarı lansman rengiyle kaleme aldığı X-Class’ın bu hali hoş durmamış.

İşini bu şekilde yapmasının sebebi Mercedes’in A-C-E-S serilerinin elektrikli versiyonlarında tek tip görünümü benimseyebileceği!

Elektrikli A’ya EQ görünümü bir nebze daha çok yakışmış.

Alman markanın planlarına göz gezdirdiğimizde sınıf ayrımı yapmadan tüm araçlarını elektriklendirecek. En yakın tarihte amiral gemisine EQ-S, tamamı elektrikli bir versiyonu vereceğini öğrenmiştik.

X-Class’a tasarımı yakıştıramamıştık. Son jenerasyonla bu sene hayatımıza giren A Serisi’ne EQC tiplemesi hoş görüntüler vermiş. Kleber Silva’da ustalığını konuşturarak far, ızgara ve tamponun santim atlamadan yerleştirmesini yapmış.

A Serisi arkadan mini EQC olmuş.

Yüksekliği düşürülmüş EQC‘de diyebileceğimiz bu yeni A tasarımı, yine fena durmamış. Elektrik ibaresi renkleriyle süslenen jantlar ve sade ama çekici duran farları görmekteyiz.

EQ-X veya EQ-A usta bir tasarımcının kafasında kurduğu, hayal ürünü çizimler. Bir daha tekrarlayacak olursak; Mercedes önümüzdeki 5 senelik gelecek planlarında filosunun çok yüksek bir oranını elektriğe çevirecek. Silva’da bir nevi buna yardımcı oluyor. Olmayacak şeyler değil. Ancak bize göre modellerin kendine özgü hallerinin olması daha mantıklı olacaktır. Tasarımcının bu çizimlerini siz nasıl buldunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum