Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ford’un Mustang & GT Birleşiminden Doğan Ortadan Motorlu “Mach 40”

Terry Lipscomb adındaki mühendis Ford'un iki efsane modelini tek çatı altında toplamış. İşte karşınızda Mach 40!
Ford’un Mustang & GT Birleşiminden Doğan Ortadan Motorlu “Mach 40”
Yorum

Çoğu zaman bazı otomobillerin varlıklarından haberdar olmayız. Genellikle de birilerinin hayal gücüyle ortaya çıkartılmışlardır. Özel oldukları gibi bazen dünyada sadece 1 tane örneği bulunur. Anlattığımız kısımların hepsi Mach 40 için geçerlidir. Bu araç üzerinde kişilerden ziyade modifiye firması da katkıda bulunmuş.

Bu spor arabanın bedenine yüksek oranla 1969 Mustang Mach 1 sahip olurken, iç organlarını Ford GT‘den almış. Yani iki süper gücün merkez noktası olmuş. Sağlam karakterinin net halde ortaya çıkartılması, mühendislikle beraber yorucu tasarımların sonucunda netleştirilmiş. O yüzden vakit kaybetmeden etanolünde kullanıldığı karma Mach’imize bakalım.

Mustang’lerden biraz farklı ve ufak bir göz yanılması yaşadığınızdan eminim.

Sivri kaputunun karma aracımızda ilk söylediği “ben bir Ford GT’yim” oluyor. Ancak biraz etrafı izledikten sonra tekrar bakınca “ben bir Mustang’im” diye de fısıldıyor.

Pürüzsüz vücut hatlarına metalik boya sayesinde daha canlı görüntüler alınmış.

Özel Mach 40 projesinin baç mimari mühendis Terry Lipscomb dur. Lipscomb’un beyninde oluşturulan spor araç yapımına, tasarımı halletmesi için Mike Miernik eşlik etmiş.

İsmini Mustang ile GT’den alan Mach 40’ın modifiye kısmını Rod & Custom halletmiş.

20″ özel tasarım jantlarında, tavan açıları ve arka çamurluk hava girişleri gayet havalı!

En çok tavan kısmına takılıyoruz. Çünkü ne bir Mustang kadar yüksek ne de bir GT kadar alçak. Lipscomb’un hesaplamaları sürekli orta noktalı hareket ediyor.

İç kısma geldiğimizde sanki “kesinlikle aracın dışına ve motoruna odaklanın” yazıyor.

Herşey sizin düşündüğünüz gibi olmuyor. Kokpite dörtlü analog gösterge paneli, sert spor direksiyon ve spor pedallar eşlik ediyor. Elektronik ve mekaniğin az olduğu Mach 40’ın kırmızı deri koltukları şık duruyor.

Farklı yakıtları kullanabilen ünite Mach 40’ın “resmi güç gösterisi” tadında.

En başta Mustang Mach 1’in 5.8L‘siyle hareket sağlanacak diye düşünülse de 2006 Ford GT’den 5.4L süperşarjlı ünite verilmiş. Çalışmalarla boş bırakılmayan motorun 850 beygir güç üretimesi sağlanmış.

Daha da güzeli, esnek yakıt kabiliyetiyle benzin dışında etanollede çalışabiliyor. En güzel karma araba projelerinden biri olduğu ve Mach 40’ın farklı profesyonel kişilerce oluşturulduğu her noktasından belli oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu