Yatırım yapmaya başla!

Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Uzun Vadeli Kredi Borcu Haziran’da 7,8 Milyar Dolar Azaldı

Haziran sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 201,7, kısa vadeli borcu ise 12,4 milyar dolara geriledi.
Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Uzun Vadeli Kredi Borcu Haziran’da 7,8 Milyar Dolar Azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran ayına ilişkin özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmelerini yayımladı. Buna göre Haziran sonu itibarıyla uzun vadeli yurt dışı kredi borcu 201,7 milyar dolara, kısa vadeli borç ise 12,4 milyar dolara geriledi. Yurt dışından sağlanan kredi borcunda, bir yıl içerisinde yapılacak anapara geri ödemelerinin toplam tutarı 59,5 milyar dolar olduğu belirtildi.

Özel sektörün uzun vadeli yurt dışı kredi borcu Haziran sonu itibarıyla 7,8 milyar dolar azalarak, 201,7 milyar dolara geriledi.

Uzun Vadeli Borç AzaldıSöz konusu dönemde kısa vadeli borçta ise 3 milyar dolarlık bir düşüş oldu ve 12,4 milyar dolar seviyesi kaydedildi. Bankaların uzun vadeli kredi borcu, 2018 yılının aynı dönemine kıyasla 5,1 milyar dolar azaldı.

Bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarında 2 milyar dolarlık, tahvil stokunda ise 545 milyon dolarlık azalma kaydedildi. Bu düşüşle birlikte tahvil stoku 3,7 milyar dolara geriledi. Bu dönemde tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalar 912 milyon dolarlık bir artışla, 29,5 milyar dolara yükseldi.

Bankaların yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu, Haziran sonu itibarıyla 7,7 milyar dolara geriledi.

Bankaların BorcuBu alanda 2018 yılının aynı dönemine kıyasla 1,7 milyar dolarlık bir gerileme gerçekleşti. Söz konusu dönemde finansal olmayan kuruluşların kredi borçlanmaları 431 milyon dolar azalarak 2,9 milyar dolara geriledi.

Alacaklılara göre detaylandırıldığında; tahvil borçları katılmaksızın özel alacaklılara olan borç, geçen yılın sonuna kıyasla 8,6 milyar dolar azaldı ve 136,8 milyar dolara indi. Kısa vadeli kredi borçlarına baktığımızda, aynı kategoride geçen yılın sonuna göre 3,1 milyar dolarlık bir düşüşle 11,9 milyar dolar seviyesinin gerçekleştiğini görmekteyiz.

201,7 milyar dolarlık uzun vadeli kredi borcunun %60,2’sini ABD doları oluşturdu.

Döviz Cinsine GöreToplam kredi borcu içinde döviz türlerine göre dağılıma bakıldığında en fazla payın ABD dolarında olduğu, %34,4’ün Euro’dan, %3,9’un Türk lirasından ve %1,5’in diğer dövizlerden meydana geldiği belirtildi. 12,4 milyar dolarlık kısa vadeli borcun ise %47,6’sını ABD doları, %33’ü Euro, %19,2’sini TL ve %0,2’sini diğer döviz cinsleri oluşturdu.

Son olarak sektörel dağılımına bakıldığında uzun vadeli borcun %47,6’sını finansal, %52,4’ünü ise finansal olmayan kuruluşların kullandığını görmekteyiz. Kısa vadeli borçtaki dağılım ise %72,9 finansal, %27,1 finansal olmayan kuruluşlar şeklinde oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum