Yatırım yapmaya başla!

Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kısa Vadeli Kredi Borcu 13,8 Milyar Dolara Geriledi

TCMB verilerine göre Ocak sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışı kaynaklardan sağladığı uzun vadeli kredi borcu 210,1 milyar dolara, kısa vadeli kredi borcu 13,8 milyar dolara geriledi.
Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kısa Vadeli Kredi Borcu 13,8 Milyar Dolara Geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Özel Sektörün Yurt dışından Sağladığı Kredi Borcu Gelişmeleri – Ocak 2019 raporuna göre, Ocak sonu itibarıyla özel sektörün hem kısa hem de uzun vadeli kredi borcunda azalma oldu.

Söz konusu dönemde 2018 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 414 milyon dolar azalarak 210,1 milyar dolara, kısa vadeli kredi borcu 1,5 milyar dolar azalarak 13,8 milyar dolara geriledi.

TCMB yurt dışından sağlanan krediler ve yurt içindeki yerleşik banka ve firmalardan kredi bazında alınan fonlar ile yaptığı çalışma sonuçlarını duyurdu.

Ocak sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu 13,8 milyar dolara, uzun vadeli kredi borcu 210,1 milyar dolara geriledi. Bu dönemde bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 763 milyon ABD doları azalırken, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaları 675 milyon dolar artış gösterdi.

Borçluya göre dağılımı incelendiğinde bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 245 milyon dolar azalırken, tahvil stoku 4,2 milyar dolar seviyesinde kalarak çok fazla değişiklik göstermedi.

Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarında 12 milyon dolarlık azalma oldu.

Söz konusu dönemde finansal olmayan kuruluşların tahvil stokunda önemli bir değişiklik olmadı be 6,5 milyar dolar kaydedildi. Bankaların kısa vadeli kredi biçimindeki borçlanmaları 1,4 milyar dolar azalarak 8 milyar dolara gerilerken, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 47 milyon dolar artışla 3,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Alacaklıya göre dağılıma bakıldığında uzun vadeli kredi borcu; tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 1,0 milyar dolar azalarak 145,7 milyar dolara geriledi. Kısa vadelide ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borç 1,7 milyar dolar azalarak 13,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

210,1 milyar dolar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun %59,6’sını ABD doları oluşturdu.

Bunun %34,7’sini Euro, %4,3’ünü Türk lirası ve %1,4’ünü diğer döviz cinsleri oluşturdu. 13,8 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %41,3’ünü ABD doları, %34,1’ini Euro, %24,2’sini Türk lirası ve %0,4’ünü diğer döviz cinsleri meydana getirdi.

Sektör dağılımına bakıldığında uzun vadeli kredi borcunun %48,8’ini finansal kuruluşlar oluştururken, %51,2’sini finansal olmayan kuruluşların aldığı krediler meydana getirdi. Kısa vadelilerde ise %71,6 oranında finansal, %28,4 oranında finansal olmayan kuruluşların borcu kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum