Yatırım yapmaya başla!

Özel Sektörün Uzun Vadeli Kredi Borcu 213,3 Milyar Dolar Oldu

TCMB verilerine göre Kasım ayında, 2017’nin sonuna göre özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 213,3 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcu 15,5 milyar dolar oldu.
Özel Sektörün Uzun Vadeli Kredi Borcu 213,3 Milyar Dolar Oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2018 yılının Kasım dönemine ilişkin özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu tutarını paylaştı. Buna göre söz konusu dönemde özel sektörün yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu 15,5 milyar dolar, uzun vadeli kredi borcu 213,3 milyar dolar olarak açıklandı.

TCMB verilerine göre Kasım ayında, 2017 yılının sonuna kıyasla özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcunda 8,8 milyar dolarlık düşüş oldu.

Ticari krediler hariç kısa vadeli kredi borcu ise aynı dönemlerde 3,1 milyar dolarlık azalma ile 15,5 milyar dolara geriledi. Borçluya göre dağılımına bakıldığında, uzun vadeli kredi borcu açısından 2017’nin sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 7,7 milyar dolar azaldığı görüldü. Kasım ayında tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarda ise 1,5 milyar dolarlık gerileme ile 28,9 milyar dolara inildi.

Söz konusu dönemde bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 887 milyon dolar azaldı.

Kasım ayında 2017’nin sonuna göre tahvil stoku 893 milyon dolar düşüşle 3,7 milyar dolara geriledi. Aynı dönemde finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 3,3 milyar dolar arttı. Tahvil stokunda ise 10 milyon dolarlık artışla 7 milyar dolar seviyesine çıkıldı. Kısa vadeli kredi borcu, bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları açısından 3,1 milyar dolar azalarak 9,6 milyar dolara gerilerken, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 342 milyon dolar artışla 3,5 milyar dolara çıktı.

Alacaklıya göre dağılımına bakıldığında; uzun vadeli kredi borcu açısından tahvil hariç özel alacaklılara olan borç tutarı 4,9 milyar dolar düşüşle 148,3 milyar dolar oldu. Kasım ayında kısa vadeli kredi borcu açısından tahvil hariç özel alacaklılara olan borç 13,9 milyar dolara geriledi.

213,3 milyar dolarlık uzun vadeli kredi borcunun %59,6’sını dolar, %34,7’sini Euro oluşturdu.

Geri kalan miktarın %4,1’ini Türk lirası, %1,6’sını ise diğer döviz cinslerinin meydana getirdiği belirtildi. 15,5 milyar dolar olan kısa vadeli kredi borcunun dağılımına baktığımızda; %42,6’sını doların, %34,6’sını Euro’nun, %22,6’sını TL’nin ve %0,2’sini diğer döviz cinslerinin oluşturduğunu görmekteyiz.

Sektörel bazda uzun vadeli borçların %47,9’unu finansal kuruluşlar, %52,1’ini ise finansal olmayan kuruluşlar oluşturdu. Kısa vadeli kredi borçlarında ise finansal kuruluşların kapladığı alan %73,1 olarak açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum