Yatırım yapmaya başla!

Özel Sektörün Kredi Borcu 226,8 Milyar Dolara Yükseldi

Mart ayı itibariyle özel sektörün uzun vadeli kredi borcu 226,8 milyar dolara, kısa vadeli kredi borcu 18,6 milyar dolara yükseldi. Detaylar haberimizde...
Özel Sektörün Kredi Borcu 226,8 Milyar Dolara Yükseldi

Özel sektörün yurt dışı finansman kaynaklarından sağladığı kredi borcu, Mart ayı itibariyle 6 milyar dolar artış gösterdi. Geçen yılın sonuna göre uzun vadeli kredi borcunda 5,5 milyar artış oldu ve 226,8 milyar dolara yükseldi. Kısa vadeli kredi borcunda da 401 milyon dolar artışla 18,6 milyar ABD dolarına ulaşıldı.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcunun, Mart sonu itibarıyla kalan vadeye göre, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 69,1 milyarının ABD doları olduğu bildirildi.

Bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 376 milyon dolar arttı.

Sektörlere göre bakıldığında bankacılık dışı finansal kuruluşların tahvil stokunun 2 milyon dolar artışla 4,4 milyar dolara çıktığı bildirildi. Bankalarda ise kredi borcuna ilişkin bir önceki yıl sonuna göre kredi biçimindeki borçlanmalarının 98 milyon dolar düşüş kaydettiği, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmasının ise 1,5 milyar dolar artışla 31,8 milyar doları çıktığı gözlendi.

Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmasında 3,6 milyar dolar artış oldu. Söz konusu dönemde finansal olmayan kuruluşların tahvil stokunun 507 milyon dolar artışla, 7,4 milyar dolara yükseldiği bildirildi.

Kısa vadeli borç yapısı incelendiğinde 2017 yılı sonu itibariyle bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 214 milyon dolar arttığını görmekteyiz.

Bu artışla birlikte bankaların kısa vadeli borç tutarı 12 milyar dolara ulaşmış oldu. Finansal olmayan kuruluşların kredi borçlanmaları ise 694 milyon dolar artarak, 3,9 milyar dolara yükseldi. Mart ayının bitimiyle birlikte uzun vadeli toplam kredi borcunun %50,7’sini finansal kuruluşların oluşturduğunu görmekteyiz. Geri kalan %49,3’lük payı ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturuyor. 18,6 milyar dolarındaki kısa vadeli borcun ise %78,1’ini finansal, %21,9’unu finansal olmayan kuruluşlar oluşturuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum