Yatırım yapmaya başla!

Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kısa Vadeli Kredi Borcu 2,3 Milyar Dolar Azaldı

TCMB verilerine göre Şubat sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı kısa vadeli toplam kredi borcu 2,3 milyar dolar, uzun vadeli ise 763 milyon dolar azaldı.
Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kısa Vadeli Kredi Borcu 2,3 Milyar Dolar Azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat ayına ilişkin özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmelerini yayımladı. Buna göre ticari krediler hariç kısa vadeli kredi borcunda 2,3 milyar dolar azalırken, toplam kredi borcu kalan vadeye göre incelendiğinde bir yıl içerisinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemeleri toplam 62 milyar dolar oldu.

TCMB verilerine göre Şubat sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 763 milyon dolar azaldı.

Uzun vadeli kredi borcu bu düşüşle 209,5 milyar dolara gerilerken, kısa vadeli kredi borcu 2,3 milyar dolar azalarak 13,1 milyar dolar oldu. Uzun vadeli borçta, borçluya göre dağılıma baktığımızda; bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,1 milyar dolar azaldığını, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 736 milyon dolar arttığını görmekteyiz.

Tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalar bu artışla 29,2 milyar dolara ulaştı. Bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 535 milyon dolar azaldı. Tahvil stokunda kayda değer bir değişiklik olmadı ve 4,2 milyar dolarda kaldı.

Şubat itibarıyla finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 269 milyon dolar düşüş gösterdi.

Söz konusu dönemde tahvil stoku 498 milyon dolar artışla 7 milyar dolara yükseldi. Bankaların kısa vadeli kredi borcu 1,5 milyar dolar azalarak 7,9 milyar dolara, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 390 milyon dolar azalarak 2,9 milyar dolara indi.

Alacaklıya göre dağılıma baktığımızda; tahvil hariç özel alacaklılara olan uzun vadeli kredi borcu, geçen yılın sonuna kıyasla 1,8 milyar dolar azaldı ve 144,6 milyar dolara geriledi. Aynı alanda kısa vadeli borç ise 2,5 milyar dolar azalarak 12,5 milyar dolar olarak kaydedildi.

209,5 milyar dolarlık uzun vadeli kredi borcunun %59,8’ini ABD doları oluşturdu.

Döviz dağılımına göre borç oranlarına bakıldığında, %34,4’ünü Euro’nun, %4,4’ünü Türk lirasının ve %1,4’ünü diğer döviz cinslerinin oluşturduğu gözlendi. 13,1 milyar dolar olan kısa vadeli borcun ise %41,9’unu ABD doları, %34,7’sini Euro, %23’ünü Türk lirası ve %0,4’ünü diğer döviz cinsleri meydana getirdi.

209,5 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun %48,7’si finansal, % 51,3’ü ise finansal olmayan kuruluşlardan oldu. Son olarak kısa vadeli borcun ise %72,9’unu finansal, %27,1’inin finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum