Yatırım yapmaya başla!

Özel Halk Otobüsü İşletmecilerine Vergi İndirimi Müjdesi!

Özel halk otobüsü işletmecilerine KDV’den sonra gelir vergisi indirimi yapılacağı müjdesi verilirken, sektör temsilcileri bu desteğin tam zamanında yetiştiğini belirtti.
Özel Halk Otobüsü İşletmecilerine Vergi İndirimi Müjdesi!

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Genel Sekreteri Onur Orhon, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile vergi indirimi konusuna yönelik yaptığı görüşmenin detaylarını paylaştı. Orhon, özel halk otobüsü işletmecilerine KDV’den sonra gelir vergisi indiriminin de sağlanacağını belirterek, bu indirimlerin sektörün sürdürülebilirliği açısından güzel bir destek olacağını dile getirdi.

TÖHOB Genel Sekreteri Onur Orhon, son dönemde otobüs firmalarının artık giderleri karşılayamaz hale geldiklerinden yakındı.

Özel halk otobüsü işletmelerinin giderlerinin her geçen gün arttığını ve bu giderleri karşılayabilmek için vergi yükümlülüklerinin azaltılmasını talep ettiklerini aktaran Orhon, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak ile yapılan görüşmenin ayrıntılarını açıkladı. KDV Kanunu kapsamında %18 olarak ödenen KDV oranının %1,5’e düşürüldüğünü ve bu değişikliğin kalıcı olarak yapıldığını anlattı.

KDV oranı düşürüldükten sonra gelir vergisinde oluşan olumsuz tabloda da düzeltme istediklerini söyleyen Orhon, ortalama olarak %22 oranında gelir vergisi ödediklerini belirtti. Bakanlığın bu konuda da çalışma yaptığını ve yakın zamanda gelir vergisi oranlarında da düşüş öngördüklerini dile getirdi.

Yapılan indirimler sayesinde gider kalemlerinde kayda değer oranda indirim sağlanmış olacak.

Bu indirimlerin sektörün sürdürülebilirliği açısından olumlu olduğunu belirten Orhon, otobüsçüler olarak artık giderleri karşılayamaz hale geldiklerini anlattı. “Bu destekler sağlanmasaydı sektör çok zor durumda olacaktı ve geleceğimizi göremeyecektik. Mağduriyetleri önleme açısında çok önemliydi.” şeklinde konuşan Orhon, ülke genelinde 20 bin özel halk otobüsü işletmesi olduğunu söyledi.

Özel halk otobüsü işletmelerinin de aslında bir kamu görevi yaptığını, artık belediyelerin bu alandan çekilmek istedikleri bilgisini verdi. Firmalardaki otobüslerde çalışan şoför sayısında değişkenlik olduğunu fakat ortalama olarak sektörde 120 bin kişinin istihdam ettiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum