Yatırım yapmaya başla!

Şartlar Çok İyi Olmasına Rağmen Özel Güvenlikte Eleman Bulunmuyor

1 milyon özel güvenlik kimlik kartına sahip çalışan olmasına rağmen, sektördeki istihdam sayısı sadece 300 bin! Sektör temsilcileri şartlar çok iyi olduğu halde eleman bulamadıklarından şikayet ediyor.
Şartlar Çok İyi Olmasına Rağmen Özel Güvenlikte Eleman Bulunmuyor

Güvenlik Servisleri ve Organizasyon Birliği Derneği’nin (GÜSOD) Başkanı Levent Güler, sektörün ihtiyaçlarını paylaşarak, eleman sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Türkiye’de mevcut konumda 300 bin güvenlik görevlisi çalıştığını, ancak 1 milyondan fazla özel güvenlik kimlik kartına sahip çalışan olduğunu belirtti.

Çalışanlara bazı alanlarda hak verilmesi işsizlik sorununun çözümüne de yardımcı olacak.

Özel GüvenlikÖzel güvenliğin zor bir meslek olduğunu söyleyen Güler, eğitim ve sınavdan geçtikten sonra özel güvenlik kimlik kartına sahip olduklarını anlattı. Ancak buna rağmen toplumda hak ettiği saygıyı göremediklerini ve bu algının değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Çalışan sirkülasyonunun fazla olmasının personellerin uzmanlaşmasını engellediğini belirten Güler, çalışanlara yıpranma payı gibi haklar tanınması gerektiğine dikkat çekti. Madencilik ve itfaiyecilik gibi mesleklerde tanınan hakların verilmesi halinde bakış açısının değişeceğini, bu sayede işsizlik sorununun çözümüne de katkı sağlayacağını ekledi.

Birçok sektöre göre şartlar iyi olmasına rağmen eleman sıkıntısı yaşanıyor.

Özel Sektör Eleman SıkıntısıSektörün doğru yönlendirilmesi halinde istihdam potansiyeli yüksek bir alan olduğunu söyleyen Güler, sektörün 11 büyük şirketinin 60 bin çalışanı olduğunu açıkladı. 2019’da 25 bin kişiye istihdam sağlandığını, gelecek yıl da bir bu kadar daha kişiye iş olanağı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Şartların çok iyi olmasına rağmen eleman bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Bunu da büyük oranda sirkülanyon sıklığına bağlayan Güler, “Diğer sektörlerde eleman sirkülasyonu maksimum yüzde 20’lerde iken bizim sektörümüzde yüzde 50’lerde. Sembolik ücret farklarına ya da aynı ücrete sektör değiştiren çalışanlarımız var.” şeklinde açıklamada bulundu.

Özel sektör güvenlik elemanlarının karşılaştıkları risklerden dolayı çekimser kaldıkları belirtildi.

Sektörün SıkıntılarıElemanların görevlerini yerine getirirken birçok talihsizlikle karşılaştıklarını söyleyen GÜSOD Başkanı Güler, herhangi bir saldırıya maruz kalmaları halinde yaşadıkları sorunların iş kazası kategorisinde yer aldığını anlattı. Belinde silah ve elinde cop olan bu elemanların canlarını kast edecek bir durumla karşılaşmaları halinde, daha sonrasında mağdur olmayacakları aylıklar bağlanması gerektiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum