Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Özbekistan’dan Dev Adım! Bitcoin Madenciliği Yasallaştı

Özbekistan, Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliğini yasal hale getiren düzenlemeleri hayata geçirdi. Detaylar haberde;
Özbekistan’dan Dev Adım! Bitcoin Madenciliği Yasallaştı
Yorum

Özbekistan’daki Ulusal Prospektif Projeler Ajansı (NAPP), mevcut kripto madenciliği şirketlerini ve sektöre girmeyi düşünen firmaları yakından ilgilendiren kararları duyurdu.

Özbekistan’da Güneş Enerjisi Şartıyla Madencilik Serbest!

NAPP’ın duyurusuna göre kripto para madenciliği ülke içinde yasal hale gelse de önemli bir detay var.

Yapılan açıklamaya göre; Bitcoin veya başka herhangi bir kripto para madenciliği yapmak için sadece güneş enerjisi kullanan şirketlerin faaliyetlerine izin verilecek.

Özbekistan’ın, Orta Asya’daki yeni kripto ve web3 dünyasına açılan ülkelerin örneklerinden biri olmasını sağlayan düzenlemenin maddeleri arasında her şirketin kesinlikle uyması gereken ve pazarlık konusu olmayacak ifadeler yer alıyor.

“Kripto varlık madenciliğinin kaydına ilişkin yönergeler” başlığıyla duyurulan düzenlemeye göre; bu faaliyetlere katılmak için bir sertifikaya sahip olunması ve kripto madenciliği şirketlerinin ulusal siciline kayıt olunması gerekiyor.

Düzenlemedeki “Madencilik, tüzel kişi tarafından sadece güneş fotovoltaik enerji santrali tarafından sağlanan elektrik enerjisi kullanılarak yapılır” maddesi en önemli madde olarak ön plana çıkıyor.

Ayrıca kripto para madenciliği sürecine katılan ve işlemleri yürüten şirketler, enerji ve madencilik amacıyla kullanacakları güneş enerjisi santralinin tüm haklarına sahip olmalıdır.

Vergiden Muaf Tutulacaklar

Faaliyetler aracılığıyla tüm kripto para madenciliğinin vergiden muaf olması ve anonim kripto para birimlerinin madenciliğine müsamaha gösterilmemesi, düzenlemenin diğer önemli maddeleri arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu