Yatırım yapmaya başla!

Özbekistan Ekonomisi 9 Ayda %5,7 Büyüyerek 38,5 Milyar Dolara Çıktı

Özbekistan, 2019 yılının Ocak-Eylül dönemine ilişkin büyüme verilerini açıkladı. Buna göre ekonomi 9 ayda %5,7 genişleme kaydetti ve rakam 38,5 milyar dolara çıktı.
Özbekistan Ekonomisi 9 Ayda %5,7 Büyüyerek 38,5 Milyar Dolara Çıktı

Serbest piyasaya geçmeye çalışan Özbekistan ekonomisi 2019 yılının Ocak-Eylül dönemine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre ülkede Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) 9 ay içinde 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %5,7 artış kaydetti ve yaklaşık 38,5 milyar dolara karşılık gelen 361 trilyon 858,4 milyar soma çıktı.

Özbekistan Devlet İstatistik Komitesi tarafından açıklanan rakamlar ülke ekonomisinin yıllık bazda genişlediğini gözler önüne serdi.

Ülke Ekonomisi Yıllık Bazda GenişlediSöz konusu dönemde Özbekistan’da sanayi sektörü %7 artış gösterirken, tarım, orman ve balıkçılık sektörü %2,4, inşaat sektörü %19,3, taşımacılık ile lojistik sektörü %5,7 ve hizmetler sektörü ise %4,1’lik artış kaydetti. En fazla artışın olduğu sektörün inşaat olduğu görüldü.

Bu yılın Ocak-Eylül döneminde GSYİH’de sanayinin payı mevcut seviyesi %25,4’ten %29,2’ye yükseldi. İnşaat sektörünün aynı verideki payı ise %6,5’ten %6,9’a çıktı.

Bunun yanında tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün GSYİH’deki payı ise %31,3 seviyesinden %28’e gerileme kaydetti. Gerileme kaydeden bir diğer pay ise hizmetler sektörü oldu. Söz konusu sektörün payı %36,8 seviyesindeyken %35,9’a düşüş gösterdi.

Özbekistan’ın 2018 yılındaki GSYİH rakamı %5,1 artarak 407 trilyon 514 milyar soma çıkmıştı.

2018'de GSYİH ArttıÜlkenin geçen yıla ilişkin büyüme verilerinden ulaşılan bilgiye göre; sanayi üretimi %10,6 artış kaydetmişti. Bunun yanında tarım, orman ve balıkçılık sektörü %0,3, inşaat sektörü %9,9 ve hizmetler sektörü %5,4 oranında artmıştı.

Diğer taraftan bu yıl ülkenin ekonomik büyümesine ilişkin tahminlerini açıklayan Özbekistan hükümeti, 2019’da GSYİH’in %5,4 oranında artacağını öne sürüyor.

Dünya Bankası’nın (World Bank Group) tarafından yayımlanan yenilenmiş Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’na göre Özbekistan, 2019 yılında GSYİH seviyesini %5,5 oranında artıracak. Genel olarak tarım ve hayvancılığa dayanan ülkenin ekonomisi; tahıl, pamuk, pirinç, mısır ve tütün gibi tarımsal ürünlerden gelir elde ediyor. Ayrıca Özbekistan, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi devletler arasında pamuk üretiminde lider konumunda yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum