Yatırım yapmaya başla!

Öz Güveni Yüksek İnsanların Asla Yapmadığı 4 Hata

Öz Güveni Yüksek İnsanların Asla Yapmadığı 4 Hata

Başarı için öz güvenin ne kadar gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Hayatta bir yerlere gelebilmiş insanlara baktığımızda göze çarpan ortak özellikleri arasında öz güven faktörünün ne kadar büyük bir yer kapladığını açıkça görebiliyoruz. İş ilanlarına şöyle bir göz gezdirdiğimizde bile detayların hemen hepsinde “kendine güvenen…” ibarelerini görebiliyoruz. Sonuçta; öz güven hem başarının hem de mutluluğun olmazsa olmaz kuralları arasında! Kendine güveni olmayan insanların hemen hepsinin yüzlerindeki ifadeye bakarak rahatlıkla bu sonuca ulaşabiliriz. Bir kenara pısıp kalmış, sesini çıkarmaya korkan, hakkını arayamayan, yeteneklerinin bile farkında olmayan insanların mutsuzluğunun ve başarısızlığını altında yatan en büyük nedendir öz güven eksikliği. İşte tüm bu nedenlerden dolayı biz de öz güven ve öz güveni yüksek kişilerden bahsetmekten bıkmıyoruz.

Hani her hareketiyle kendine ne kadar güvendiğini belli eden insanlar var ya, işte onların bunu nasıl başardıklarını içten içe merak ediyoruz. Sözleriyle herkesin üzerinde etki yaratan, zorluklar karşısında yılmadan ayakta durabilen, her türlü durum içinden çıkabileceğine sonuna kadar inanan ve bunu göstermelik bir şekilde yapmayan kişilere hayranlıkla bakıyoruz. Onların sahip olduğu nitelikleri anlamaya çalışıyor, belki de bu şekilde kendimizde olmayanları bulmaya çalışıyoruz. Aslına bakarsanız bugün de böyle bir şey yapacağız. Daha doğrusu, benzerini diyelim. Çünkü bugün kendine güvenen kişilerin yaptıkları ya da sahip olduklarını değil, yapmadıklarını inceleyeceğiz. Daha açık olmak gerekirse; yere sağlam adımlarla basan başarılı kişilerin yapmadığı ve yapmaktan şiddetle kaçındığı hatalar neymiş, bir bir bunları öğreneceğiz.

“En İyisini Ben Bilirim” Düşüncesiyle Hareket Etmek!

“En İyisini Ben Bilirim” Düşüncesiyle Hareket Etmek!Öz güveni yüksek kişilerin dikkat ettiği noktalardan bir tanesi de bilgiçlik taslamak. Çoğu insan kendine güvenen kişilerin “her şeyi ben bilirim” gibi tavırlarla hareket ettiğini düşünse de gerçekler hiç de bu şekilde değil. Çünkü kendine güvenen kişiler asla böyle bir tavır takınmazlar. Çok yetenekli oldukları konularda bile bilmişlik yapmaktan hoşlanmaz, bunun yerine mütevazı bir şekilde bilgi birikimlerini paylaşmaya çalışırlar. Öte yandan, çoğu kişinin öz güveni yüksek insanlar hakkında çok bilmiş olarak düşünmesinin altında yatan neden de şudur. Bazıları, yani öz güveninin ne kadar yüksek olduğunu başkalarına da göstermeye çalışan bazıları, genellikle bu yaklaşıma sahiptirler. Ortalarda “her şeyi ben bilirim” tavırlarıyla dolaşarak aslında eksik oldukları yönleri kapatmaya çalışırlar. Oysaki kendine gerçekten güvenen insanların böyle bir çabaları yoktur. Onlar kimseye bir şey kanıtlamak zorunda olmadıklarını bilir ve asla her şeyi bildiklerini savunup ukala tavırlar sergilemezler.

Dinlemekten Çok Konuşmak!

Dinlemekten Çok Konuşmak!Kendine güvenen insanların asla yapmadığı hatalar arasında çok fazla konuşmak da yer alıyor. Atalarımızın da dediği gibi sözün gümüş, sükutunsa altın olduğunu bile bu başarılı kişiler, dinlemenin ne kadar önemli olduğunu biliyorlar. Gerekmedikçe konuşmayı sevmeyen, boş laftansa hiç hoşlanmayan öz güveni yüksek insanlar, dinleyerek öğrenmeyi ve anlamayı tercih ediyorlar. Dinlemenin insana yeni şeyler öğrenme ve bakış açısını genişletme fırsatını verdiğini bilen kişiler, bir şeyler söylemek ya da konuşmaya katılmak için ortada konuşulması gereken kayda değer bir şey olması gerektiğini düşünüyorlar. Ağzını boş yere yormaktan hiç ama hiç hoşlanmayan kendine güvenen insanlar için zamanın da sarf edilen sözlerin de büyük bir önemi var. İşte tüm bu nedenlerden dolayı kendine güveni yüksek olan başarılı kişilikler konuşmaktan daha çok dinlemeyi tercih ediyorlar.

Süper Kahraman Rolü Üstlenmek!

Süper Kahraman Rolü Üstlenmek!Evet, öz güveni yüksek insanların diğerlerinden farklı olarak yaptığı bir diğer şey de bu. Onlar günümüz insanının çoğunluğunun yaptığı hataya dikkat ediyor ve bir süper kahraman olmadıklarını biliyorlar. Kendine güvenmekle, kaldırabileceğinden çok daha fazla yükü sırtlanmak arasında büyük bir fark olduğunu biliyor ve adımlarını bu gerçeğe göre atıyorlar. Tek başına yapılamayan bir işin yardım alınarak yapılması gerektiğini kabul eden öz güveni yüksek kişilerin, böbürlenmek gibi hatalara düşmüyorlar. Anlayacağınız, kendine güvenen kişiler yeteneklerinin farkındalar ve gerektiği zaman yardım almanın acizlik olmadığını biliyorlar. Pek çok kişi gibi “ben yeterince güçlüyüm, kendime güveniyorum, bu işi tek başıma da yapabilirim” gibi yaklaşımlarla kendilerini boş yere yormuyorlar. Çünkü onlar bir süper kahramanmış gibi davranmaya ihtiyaç duymuyorlar.

Başkalarının Düşüncelerine Takılıp Kalmak!

Başkalarının Düşüncelerine Takılıp Kalmak!Kendine güvenen kişilerin yapmadığı hatalar arasında öncelikli olarak bunu ele almak istedim. Çünkü pek çoğumuzu başarısızlığa ve mutsuzluğa sürükleyen hata bu! Yani çoğumuz başkalarının düşüncelerine fazla önem verdiğimiz için kendine güvenen kişiler olamıyoruz. Başkalarının fikirleriyle hareket ettiğimiz için zamanla öz güvenimizi gittikçe yitiriyor, bir süre sonra basit denilecek kararları bile tek başına alamaz hale geliyoruz. Çünkü kendimize olan inancımızı yitiriyoruz. Öz güveni yüksek insanlar ise öyle mi? Onlar yanlış bir karar almış olsalar bile yine de kararlarının arkasında durmaları gerektiğini biliyorlar.

Mesleklerini, iş seçimlerini, yaşayış tarzlarını, ilişkilerini başkalarına göre belirlemiyor, çoğu zaman “dik kafalı, dediğim dedik” gibi tanımlarla yargılansalar da yine de bildikleri yoldan şaşmıyorlar. Başkalarının eleştirileriyle ya da övgüleriyle hareket etmiyor, onlara göre üzülüp sevinme gibi hatalar yapmıyorlar. Diğer bir deyişle, onlar adımlarını başkalarının yönlendirmelerine göre atmıyorlar. Ne tarafa gitmek isterlerse o tarafa gidiyor, kararlarından pişman olsalar bile en azından “benim kararımdı” diyebilmenin özgürlüğünü yaşıyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum