Yatırım yapmaya başla!

Oyun Videolarının İzlenme Oranlarındaki Artış Pazarın Hızla Büyüdüğünü Gösteriyor

Bulut ve streaming şirketi Medianova’nın yapmış olduğu son araştırma, oyun videolarının izlenme oranlarını ortaya koydu. Veriler Haziran ayı itibariyle izlenme oranlarında yüzde 40’a varan artış olduğunu gösteriyor.
Oyun Videolarının İzlenme Oranlarındaki Artış Pazarın Hızla Büyüdüğünü Gösteriyor

Günümüzde oyunların hızla yayılması ve insanların bu oyunlara olan ilgisi artarak devam ediyor. Teknolojinin gelişmesi ile beraber gün geçtikçe çok daha kaliteli oyunların ortaya çıktığına tanık oluyoruz. Bu gelişim insanların oyunlara olan ilgisinin artmasına neden oluyor. Bugün oyun dünyasının son derece devasa bir endüstri olduğundan bahsedebiliriz. Geliştiricilerin yapmış olduğu büyük yatırımlar sonucu ortaya çıkan oyunlar milyonlarca kişi tarafından oynanıyor.

Çok büyük paraların döndüğü sektöre dair yapılan araştırmalar büyümenin hız kesmeden devam ettiğini gösteriyor. Konuya yönelik yapılan bir araştırma hem ülkemizde hem de dünya genelinde oyunlara olan ilgiye dair son durumu gözler önüne serdi. Türkiye’de faaliyet gösteren teknoloji şirketlerinden Medianova’nın yaptığı araştırmalar Haziran ayı itibariyle oyun videolarındaki izlenme oranlarında gözle görülür artış yaşandığını gösteriyor.

Oyunlarda Tatil Rüzgarı Esiyor

Oyunlarda Tatil Rüzgarı Esiyor

Bilindiği üzere geride bıraktığımız Haziran ayında ülkemizde okullar tatile girdi. Milyonlarca çocuk ve gencin yaz tatiline girdiği şu günlerde oyun pazarındaki hareketlilik dikkat çekiyor. Son rakamlar Haziran ayı içerisinde ülkemizde 2 milyonu aşkın oyun videosu izlendiğini gösteriyor. Dünya genelindeki rakamlara da değinen araştırma 2 milyardan fazla kişinin oyun oynadığına yer veriyor.

İnsanların oyun izlediği başlıca platformlar ise YouTube ve Twitch olmakta. Pek çok yayıncı ise oynadıkları oyunları milyonlarca kişiye sunarak kendilerine gelir sağlayabiliyor. Sektörde dönen yıllık gelirin 150 milyar doları geçtiği ifade edilirken, Türkiye’de oyunlara olan ilginin son derece yüksek olduğu belirtildi. Kullanıcılara bulut ve steaming çözümleri sunan Medianova’nın araştırması,insanın ortalama 12 oyun videosu izlediğini ortaya koyuyor.

Bununla birlikte ortalama oyun oynama süresi ise 10 dakika olarak ölçüldü. Okulların tatile girmesi ile beraber izlenme oranlarında büyük artış yaşandığına değinilirken, oyun izlemede yüzde 80, indirme oranlarında ise yüzde 40’a varan artış yaşandığı açıklandı.

Türkiye Dünyada 18. Sırada

Türkiye Dünyada 18. Sırada

Dünya genelinde dev bir endüstri haline gelen oyun sektörü, ülkemizde de son derece aktif konumda. Bugün itibariyle dünya genelinde 2 milyarı aşkın insanın oyun oynadığı belirtilirken, sektörün 2019 yılı sonunda 150 milyar doları aşkın gelir elde etmesi beklemiyor. Burada ABD ve Asya- Pasifik ülkelerinin pazarda oldukça büyük paya sahip olduğunu söylemek lazım.

Sektörün sağladığı gelirin yüzde 50’sine yakınının mobil cihaz kullanıcılarından elde edildiği belirtilirken, kalan bölümünün ise PC ve konsol kullanıcılarına ait olduğu açıklandı. Türkiye’ye dönecek olursak 82 milyon nüfusun olduğu ülkede 30 milyon kişinin oyun oynadığı tahmin ediliyor. Türkiye’deki oyun pazarından elde edilen hasılatın 1 milyar doları geçtiği ve bu rakamın artarak devam etmesi bekleniyor.

Dünya genelindeki sıralamada ise ülkemiz 18. sıra ile pazar genelinde üst sıralarda yer alıyor. Uzmanlar bu rakamların önümüzdeki yıllarda çok daha yüksek seviyelere çıkacağını tahmin ediyor. Google Stadia ve benzeri bulut tabanlı oyun platformlarının yaygınlaşması ile beraber sektörde yeni bir kapı aralanacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum