Yatırım yapmaya başla!

Hükümetten Oyun Geliştiricilerine KDV Desteği

Önümüzdeki günlerde Meclis’te görüşülecek Katma Değer Vergisi Kanunu’nda oyun geliştiricilerini sevindirecek bir gelişme yaşandı.
Hükümetten Oyun Geliştiricilerine KDV Desteği

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda oyun sektöründe önemli gelişmeler yaşanıyor. Milyonlarca insanın oyunlara olan tutkusu, sektöre olan girişimleri de beraberinde getiriyor. Yaşanan gelişmelere ise devlet kayıtsız kalmıyor.

Bu duruma ilk olarak dünyanın en büyük oyun platformu Steam’e geçtiğimiz günlerde KDV uygulaması getirilmişti. KDV’de yaşanan gelişmelere bir yenisi daha ekleniyor. Ancak bu sefer oyun geliştiricilerini sevindirecek bir gelişme yaşandı.

KDV’den Muaf Olmak için Bir Şart Var

Meclise getirilen yasa tasarısında oyun geliştiricilerine KDV muafiyeti getirecek bir düzenleme mevcut. Ancak bu durumdan yararlanmak için geliştirici firmaların teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyet göstermesi gerekiyor.

Son yıllarda teknokent bölgelerine başta bilişim ve yazılım firmaları olmak üzere pek çok şirket büyük ilgi gösteriyor. Buralarda faaliyet gösteren şirketlere KDV’de önemli kolaylıklar sağlanıyor.

Muafiyet Sadece Oyun Geliştiricileri için Değil

25 maddeden oluşan Katma Değer Vergisi Kanunu’na dair düzenlemeler sadece oyun geliştiricilerini kapsamıyor. Tıpkı oyun geliştiricisi yazılım firmaları gibi Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetlerine yönelik makine ve teçhizat alımlarına da KDV muafiyeti getiriliyor.

Yapılan düzenlemelerin ardından ilgili sektöre ait firmaların teknoloji geliştirme bölgelerine ilgisinin artmasına neden olacaktır. 25 maddelik yasa tasarısının önümüzdeki günlerde TBMM’de görüşülmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum