Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OYAK’ın Şeffaflık Tartışması Mahkemeye Taşındı

OYAK'ta üyelere dağıtılan nema tepkisi büyüyor. OYAK üyesi emekli askerler mahkemeye gitti. İşte yaşananlara ilişkin son gelişmeler;
OYAK’ın Şeffaflık Tartışması Mahkemeye Taşındı
HABER GİRİŞ

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), üyesi olan emekli askerlerin nema itirazıyla gündeme geldi. Askerler maaşlarından kesinti yapan ve çeşitli yatırımlarla üyelerine kâr sunan OYAK, şeffaf olmadığı iddiasıyla karşı karşıya.

Kurumun elde ettiği gelirin bir bölümünü üyelerine dağıtması olarak işleyen nema sisteminde son genel kurul kararı büyük tepki gördü. Üyelere dağıtılan yüzde 77.1 oranındaki nema mahkemeye taşındı.

Konuyu köşesine taşıyan Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, OYAK Genel Müdür Danışmanı Oktay Demiray ve üyelerin gönüllü avukatı Ahmet Zeki Üçok’u karşı karşıya getirdi.

Mahkemeye taşınan iddiaları konuşan ikilinin savunmalarını aktaran Terkoğlu’nun yazısına göre enflasyon karşısında emekli askerlerin maaşlarının yanı sıra nema hakları da yenilmiş durumda.

“Netice olarak emeklimize maaşları yetmiyor. Artırılması gerekiyor” diyen OYAK Genel Müdür Danışmanı’nın savunmasına göre yine de nema, emekli aylılarından fazla. Demiray, “Astsubayımıza devletin verdiği emekli maaşı 24 bin lira. OYAK’ın verdiği 75 bin lira. Albayımıza devletin verdiği 48 bin lira. OYAK’ın verdiği 86 bin lira” olarak savunma yaptı.

GCM Yatırım Banner

Avukat Üçok ise “SGK şu kadar veriyor, ben daha fazlasını veriyorum, tabiri caizse ‘Kes sesini!’ deniyor. Bize 2014’de verdiği nema, enflasyonun 2.1 katı. Bugün 1.19 katı. Bunun asgari ücretle SGK ile ilgisi yok. Bu ticaret hukuku ile çalışan bir işletme” diye yanıt verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.