Yatırım yapmaya başla!

British Steel İncelemelerini Tamamlayan OYAK, Satın Alma Kararından Vazgeçti

Beklenen ticari verimliliği sağlamadığı gerekçesiyle OYAK’ın satın almaktan vazgeçtiği British Steel, Çin şirketi Jingye Group’a gidiyor.
British Steel İncelemelerini Tamamlayan OYAK, Satın Alma Kararından Vazgeçti

Ataer Holding bünyesindeki Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Ağustos ayında İngiliz çelik devi British Steel’i satın almak için ön anlaşma sağlamıştı. Yapılan anlaşma hakkında açıklamada bulunan OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, her alanda söz sahibi olma hedefiyle hareket ettiklerini söylemişti.

Geride kalan 2 aydan fazla zaman diliminde OYAK, British Steel hakkındaki incelemelerini tamamladı. Yapılan değerlendirmeler neticesinde ticari verimliliğin beklentilerinden daha düşük olduğu, bu nedenle de satın alma müzakerelerinin sonlandırıldığı açıklandı.

Ağustos ayında başlayan British Steel’in satış görüşmelerinin Kasım ayının ortasında tamamlanacağı öngörülüyordu.

OYAK British Steel İnceleme150 yıldır İngiltere, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerde demir-çelik sektöründe üretim yapan British Steel, Mayıs ayında iflasını duyurmuştu. 4,5 milyon ton ham çelik kapasitesine sahip olan köklü firmaya 80’e yakın çelik üreticisi talip olurken, en iyi teklifi veren OYAK ile ön anlaşma yapılmıştı.

1500’e yakın önemli çelik üretimi yapan firmanın satış işlemlerinin bu yıl bitmeden tamamlanması öngörülüyordu. Fakat işler planlandığı gibi gitmedi. Yapılan detaylı incelemeler sonucunda beklenen ticari verimliliğin sağlanamadığı ve paydaşların yeterince destek vermediği gerekçesiyle satın alma kararından vazgeçildiği duyuruldu.

OYAK tarafından yapılan açıklamada küresel ve yerel fırsatların değerlendirmeye devam edildiği bildirildi.

British Steel Çinlilere SatıldıOYAK Maden Metalürji Grup Başkanı Toker Özcan, Ağustos ayında yaptığı açıklamada küresel piyasalardaki her gelişmeyi yakından takip ettiklerini ve fırsatları değerlendirdiklerini söylemişti. British Steel’i ailelerine dahil etmenin de katma değerli ürünlerin ağırlığını artırmada önemli bir rol oynayacağını dile getirmişti.

Fakat müzakerelerin sonlandırıldığını belirten şirket açıklamasında; Türkiye’nin en büyük demir-çelik üretici ve mesleki emeklilik fonu olma hedefleriyle her türlü fırsatın değerlendirileceği ifade edildi.

Bu arada OYAK’ın almaktan vazgeçtiği British Steel’e Çinliler talip oldu. Elde edilen bilgiye göre İngiliz devi 70 milyon sterlin karşılığında Çinli Jingye Group tarafından satın alınıyor. Söz konusu şirket otelcilik ve gayrimenkul alanlarında faaliyet gösteriyor. 4 bin çalışanı olan firma ülkesinin 217. en büyük şirketi konumunda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum