Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

OYAK, 150 Yıllık British Steel’ı Satın Almak için Ön Anlaşmaya Vardı

Ataer Holding bünyesindeki OYAK, demir çelik sektöründe faaliyet gösteren British Steel’i satın almak için ön anlaşma sağladı.
OYAK, 150 Yıllık British Steel’ı Satın Almak için Ön Anlaşmaya Vardı

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), İngiliz devi British Steel‘i satın alıyor. 150 yıldır demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren, İngiltere’nin yanında Fransa ve Hollanda gibi ülkelerde de üretim tesisleri bulunan şirketin satın alma işlemi için ön anlaşma sağlandı.

Türkiye’de daha çok mesleki emeklilik fonu alanında tanınan OYAK, demir çelik sektöründe de inorganik büyüme opsiyonları üzerinde duruyor. OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem de her alanda dünya genelinde söz sahibi olma amacıyla hareket ettiklerini söyledi.

İngiliz sanayi devi British Steel, yılda 4,5 milyon ton ham çelik üretim kapasitesine sahip.

British SteelOYAK’tan yapılan açıklamada; British Steel’in çok yüksek bilgi birikimine ve değer katma potansiyeline sahip olduğu, 1500’e yakın stratejik öneme sahip çelik ürettiği belirtildi. OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, British Steel’i satın almak üzere ön anlaşmaya vardıklarını, bu adımın Türk çelik sektörü adına atılmış en büyük başarılardan biri olduğunu söyledi.

Gerek ülke içinde gerekse dünya çapında büyüme odaklı her fırsatı değerlendirdiklerini, sürdürülebilir başarı için yatırımlara devam edeceklerini sözlerine ekledi. British Steel’in merkezi İngiltere Scunthorpe’ta bulunuyor. Konumu ve yaygın müşteri ağı sayesinde de kendi alanında dünyanın en hatrı sayılır markalarından biri durumunda.

İngiliz sanayi devi yaşadığı finansal sıkıntılar nedeniyle, 21 Mayıs 2019 tarihinde satışa çıkarılmıştı.

British Steel SatışŞirkete dünya genelinden 80’e yakın çelik üreticisi talip olurken, en yoğun ilgi Avrupalılardan geldi. 3 aya yakın süren görüşmelerde satın almak isteyen üreticiler, şirketin ortak vizyonuna yönelik isteklerini hem yazılı hem de sözlü olarak sundu.

Bunlar arasında en ikna edici ve dikkat çekici OYAK tarafından sunulan teklif olmalı ki, yapılan sıkı görüşmeler sonucunda anlaşmaya varıldı. Detay inceleme sürecinin Ekim ayına kadar tamamlanması, devir işlemlerinin ise bu yıl bitmeden neticelenmesi öngörülüyor.

OYAK Maden Metalürji Grup Başkanı Toker Özcan, küresel piyasalardaki her gelişmeyi yakından izlediklerini söyledi.

OYAK AçıklamaBritish Steel’in alımı ile katma değerli ürünlerin ağırlığının daha da artacağını söyleyen Özcan, OYAK olarak dünya genelinde aranan ve tercih edilen bir marka olduklarını belirtti. Yapılan anlaşmanın kendilerine büyük katkı sağlayacağını, pazar payına verdikleri önem sebebiyle sektördeki tüm gelişmeleri yakından izlediklerini açıkladı.

Güncel Emtia Fiyatlarını Görmek için Tıklayın

Bu sayede hedeflere yaklaştıracak her türlü hamleyi yapma fırsatı bulduklarını sözlerine ekledi. İngiliz devinin OYAK’ın sahibi olduğu Ataer Holding’in çatısı altına alınmasının da temiz çelik üretme ve üretim kapasitesini artırma konusunda çok faydası olacağını ifade etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum