Yatırım yapmaya başla!

Oxfam: Her 2 Günde Yeni Bir Milyarder Çıkarken Eşitsizlik Rekor Seviyelerde

Uluslararası kar amacı gütmeyen kuruluş Oxfam, bugün dünyanın en zengin ve en fakir insanları arasındaki eşitsizliği inceleyen bir rapor yayınladı ki durum pek açıcı değildi…
Oxfam: Her 2 Günde Yeni Bir Milyarder Çıkarken Eşitsizlik Rekor Seviyelerde

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam tarafından hazırlanan yıllık rapor, yayınladığı sonuçlarla bir kez daha ultra zenginler ile fakirler arasındaki servet eşitsizliğini gözler önüne serdi. Yoksullukla mücadele grubu bugünkü raporunda, dünyanın en zengin milyarderlerinin 2018 yılında servetlerini günlük ortalama 2.5 milyar dolar yıllık yüzde 12 seviyesinde artırırken dünyanın en fakir yarısının servetlerinin yıl boyunca yüzde 11 azaldığını gösterdi.

Hükümetlere şirketler için vergi oranlarını artırma çağrısı yapan ve dünyanın en zenginlerini giderek artan küresel servet aralığıyla mücadeleye davet eden Oxfam’un raporu, devlet başkanlarının, iş dünyası liderlerinin, akademisyenlerin ve daha pek çok önemli ismin katılacağı Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nun hemen öncesinde geldi.

Raporda hükümetlerin kamu hizmetlerine yetersiz fon sağlayarak, şirketleri ve zenginleri az vergilendirerek, vergi kaçakçılığının önüne geçemeyerek eşitsizliği körüklediği belirtildi.

Oxfam Hükümetler Eşitsizliği Körüklüyor Oxfam her iki günde yeni bir milyarder ortaya çıkarken, bu kişilere uygulanan vergi oranlarının onlarca yılın en düşük seviyelerine gerilediğini dile getirdi. Ayrıca dünyanın en zengin yüzde 1’lik kısmının servetindeki vergilere 0.005 eklemenin 262 milyon çocuğu eğitmek ve 3.3 milyon hayatı kurtaracak sağlık hizmeti sağlamak için yeterli parayı kazandıracağını bildirdi.

Ne var ki Oxfam, bu tür vergilerin zengin ülkelerde azaltıldığını ya da tamamen yok edildiğini, gelişmekte olan ülkelerde ise beredeyse hiç uygulanmadığını söyledi.

Oxfam Zenginlerin Vergileri Artırılmalı Zengin ülkelerde şirketler için vergi oranlarının 1970’deki yüzde 62’den 2013’te yüzde 38’e düştüğünü, fakir ülkelerdeki ortalama oranın ise yüzde 28 seviyelerinde olduğu kaydedildi. İlaveten Brezilya gibi bazı ülkelerde, en yoksul yüzde 10’luk kesimin, en zengin yüzde 10’luk kesimden daha yüksek oranda gelir vergisi ödediği aktarıldı.

Oxfam International’ın yönetici müdürü Winnie Byanyima, otoritelerin yoksulluğu ele almak ve eşitsizlikle başa çıkabilmek için sistemlerini yeniden değerlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

Oxfam Hükümetler Yoksulluğu Ele Almak için Sistemlerini Yeniden Değerlendirmeli Pazartesi günü bir basın açıklaması yapan Winnie Byanyima; “hükümetler şu anda varlıklı bireylerin ve şirketlerin vergiden adil bir pay almalarını sağlamalı ve bu parayı herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak sağlık hizmeti ve eğitim gibi alanlara yatırmalıdır” diyerek görüş bildirdi.

“Banka hesabınızın büyüklüğü, çocuğunuzun okulda kaç yıl geçirdiğini ve ne kadar yaşayacağınızı etkilememelidir fakat bu dünyanın dört bir yanındaki pek çok ülkede gerçektir. Şirketler ve süper zenginler düşük vergi faturalarından yararlanırken milyonlarca kız iyi bir eğitimden mahrum kalmakta ve kadınlar doğum bakımı eksikliği yüzünden ölmektedir.” açıklamasını yaptı.

Oxfam raporunda, her gün 10 bin kişinin hayatını kaybettiğini çünkü satın alınabilir sağlık hizmetlerine erişemediklerinin üzerini çizdi. Gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklar eğer fakir bir ailede geliyorlarsa 5 yaşından önce ihtimali iki diğerlerine kıyasla iki katıyken zengin çocuklar eğitim için iki katı para harcıyorlardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum