Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ovit Tüneli ile Akaryakıtta Yıllık 4,7 Milyon Lira Tasarruf!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 20 yılda yapılan hizmetlerle ilgili bildiri yayımlayıp, Ovit Tüneli ilgili açıklamalarda bulundu.
Ovit Tüneli ile Akaryakıtta Yıllık 4,7 Milyon Lira Tasarruf!
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bugün yaptığı bildiri ile 12 ay boyunca ulaşım sağlayan Ovit Tüneli’nin 15,5 milyon lira tasarruf sağlandığını duyurdu.

Rize ile Erzurum arasında ulaşım sağlayan Ovit Tüneli’nin Ovit Dağı geçişine inşa edildiği belirtilerek, 13 Haziran 2018 tarihinde hizmete açıldığı anımsatıldı.

Bakanlık son 20 yılda Türkiye’nin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 trilyon 606 milyar liranın üzerinde yatırım yapıldığını vurguladı.

Ovit Tüneli Çip Tüplü Tüneller İçinde Dünyada Üçüncü

Kış aylarında kesintiye uğrayan ulaşım sorununun Ovit Tüneli ile çözüldüğü belirtilen açıklamada, vatandaşların bir yıl boyunca kesintisiz, güvenli, konforlu ve hızlı ulaşım sağladığı bildirildi.

Açıklamada Ovit Tüneli’nin çift tüplü inşa edildiği söylenerek, 14 kilometrelik uzunluğu ile dünyada çift tüp olarak inşa edilen en uzun üçüncü karayolu tüneli olduğu yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Tünel ile mevcut yolun 4 kilometre kısaldığı, zamandan yıllık 10,8 milyon lira, akaryakıt tüketiminden ise yıllık 4,7 milyon lira olmak üzere yıllık toplamda 15,5 milyon lira tasarruf edildiği açıklandı. Ayrıca tünelin 965 ton karbon emisyon azaltımı sağladığı ifade edildi.

Karıncalar Gibi Çalışıyor Dağları Tünellerle Aşıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın açıklamasında, “Karıncalar gibi çalışıyor, karayollarında geçit vermeyen dağları tünellerle aşıyoruz.” denildi.

Bu azmin sonucunda tünel uzunluğunun 50 kilometreden 661 kilometreye çıkarıldığına dikkat çekilerek, 2023 yılında tünel uzunluğunu 720 kilometreye ulaştırılacağının müjdesi verildi.

Derin vadilerin köprü ve viyadüklerle geçildiği söylenerek köprü uzunluğunun 311 kilometreye ve viyadük uzunluğunu 730 kilometreye çıkarıldığı belirtildi. 2023’de bu uzunluğun 770 kilometreye ulaştırılacağının altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.