Yatırım yapmaya başla!

Amazon’un Rakiplerinden Overstock’un Blockchain Açıklaması Hisseleri Yükseltti

Amazon’un rakip firmalarından Overstock.com’un hisseleri, CEO’sunun kripto paralara odaklanmak için Şubat ayında perakende işini satacağını açıklamasının ardından yüzde 26 yükseldi.
Amazon’un Rakiplerinden Overstock’un Blockchain Açıklaması Hisseleri Yükseltti

Çeşitli iştiraklerle blockchain işine girdikten sonra yaklaşık 20 yıllık e-ticaret şirketinin, önümüzdeki yılın başlarında tam anlamıyla bu teknolojinin içine gireceği bildirildi. The Wall Street Journal’ın haberinde; Overstock.com’un CEO’su Patrick Byrne’nin perakende satış kolunu Şubat ayında satmayı planladığı yazıldı ve söz konusu haberler şirket hisselerinin yüzde 26 seviyesinde yükselmesini sağladı. Overstock’un 1999’da kurulan perakende işini, blockchain üzerine tam anlamıyla bahse girmek için satışa çıkartacak olması haliyle dikkat çekti.

WSJ’ye konuşan Overstock.com CEO’su Patrick Byrne, önceden açıklanan satış planlarının Şubat ayı kadar erken tamamlanabilecek olduğunu dile getirdi.

Overstock Hisseleri CEO’sunun Kriptoya Odaklanmak için Perakende İşini Satacak Olmasıyla Yükseldi

Şirketin kurucusu ve CEO’su olan Patrick Byrne, buna rağmen potansiyel bir alıcı hakkında bilgi vermedi. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine olan inancıyla da tanınan Patrick Byrne’nin perakende işini satarak tamamen bu alana odaklanacak olması şirketin hisselerini Cuma günü yüzde 26 seviyesinde yükseltti fakat hisseler yıl başından bu yana yüzde 66 oranında düşmüştü.

Overstock’u internetten mobilya ve mücevher gibi ürünleri satmak için kuran Byrne, şu anda tamamına sahip olduğu yan kuruluşu aracılığıyla çeşitli girişimlere yatırım yapıyordu.

Overstock Hisseleri Yüzde 26 YükseldiBu noktada Salt Lake City merkezli şirketin 2014 başlangıcından bu yana para yakan Medici’ye 175 milyon dolar yatırım yaptığı, Medici’nin 2014’teki başlangıcından bu yana para yediği belirtildi. Şirketin verilerine göre Medici, yılın ilk üç çeyreğinde 39 milyon dolar kaybetmişti ve geçen yılki kaybı da 22 milyon dolardı.

Overstock’un kendisi de 2018’in ilk üç çeyreğindeki 163 milyon dolar net zararla kırmızı çizgi içindeydi.

 Patrick Byrne Tamamen Bitcoine Odaklanacakİlaveten Patrick Byrne’nin en iyi bilinen girişimleri arasındaki tZero da zarar ediyordu. Ancak Byrne; tZero ile ilgili; “onun ayda 2 milyon dolar kaybedip kaybetmediğini umursamıyorum, biz blockchain tarafında soğuk füzyon olduğunu düşünüyoruz” dedi. Bu noktada, Medici’nin yalnızca kripto para birimlerinin çok ötesine geçen girişimlere ev sahipliği yaptığı vurgulandı.

Örneğin; Voatz isimli girişim bir akıllı telefon uygulamasıyla blockchain tabanlı oylama geliştirirken Ruanda isimli girişimse dijital mülkiyet hakları üzerinde çalışıyordu. Tüm bunların yanında ilgili haberde Byrne’nin Eylül ayındaki bir toplantıda hissedarlara, Overstock’un hisse senedi fiyatlarının sıkı bir şekilde ilişkilendirilse de şirketin önemli miktarda bitcoin varlığına sahip olmadığını anlatmıştı.

Keza geçtiğimiz yıl bitcoin yaklaşık 20 bin dolara yükseldiğinde Overstock hisseleri yüzde 400’ün üzerinde yükselmiş, Ocak ayında 80 doların üzerinde işlem gördükten sonra hisse senedi Cuma günü öğleden sonra 21 dolar seviyesinin üzerine çıkabilmişti. Bitcoinin kendisi de Aralık ayında ulaştığı en yüksek seviyesinden bu yana yüzde 78 oranında düşmüş, Cuma günü de 4200 doların üzerinde işlem görmüştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum