Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Otomotiv Üreticileri Koronavirüs Nedeniyle Faaliyetlerine Ara Veriyor

Totoya, BMW, Ford Otosan ve Volkswagen koronavirüs salgını nedeniyle üretimlerine belirli bir süre ara verme kararı aldı.
Otomotiv Üreticileri Koronavirüs Nedeniyle Faaliyetlerine Ara Veriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel bir salgın haline gelen Kovid-19 (coronavirüs) şu an tüm dünyanın ortak sorunu oldu. Birçok ülke ve ilaç firması bir an önce aşısının bulunması için yoğun çalışma yürütüyor.

Dün Avrupa Konseyi, koronavirüs salgınına çözüm sunacak Ar-Ge çalışması yapan girişimciler için 164 milyon Euro’luk fon ayırdığını duyurdu.

Salgınla mücadelede en önemli faktör sosyal ortamdan uzaklaşmak olduğu için birçok şirket, personellerine evden çalışma talimatı verdi. Ancak üretim sektöründe böyle bir durum söz konusu olmadığından, mecburen faaliyetlere belirli bir süreyle ara verilmek zorunda kalındı.

Volkswagen’den yapılan açıklamada, Avrupa’daki bazı tesislerde üretime iki hafta ara verildiği bildirildi.

Volkswagen Üreitme AraHükümetlerin salgının yayılmasını önlemek için aldığı tedbirler kapsamında parça temin etmede sıkıntı yaşayan otomotiv firmaları, bir süreliğine çalışmaya ara verdi.

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen; İspanya, Slovakya, Portekiz ile Almanya’daki Wolfsburg, Emden, Dresden, Osnabrück, Zwickau fabrikalarında üretime iki hafta ara verdiğini duyurdu. Bunların yanında Brunswick, Chemnitz, Hannover, Kassel, Salzgitter ve SITECH’deki komponent tesislerinde de geçici olarak çalışmaların askıya alındığı açıklandı.

Yapılan açıklamada Almanya’daki fabrikalarda yarın yani 19 Mart gece vardiyasından sona üretimin durdurulacağı belirtildi. Şirketin 28 tanesi Almanya’da olmak üzere Avrupa’da 72 üretim tesisi bulunuyor.

Toyota, BMW ve Ford Otosan da salgın nedeniyle üretimini durduran markalar arasında yer alıyor.

Otomobil Firmaları Üretimi DurdurduFord Otosan salgın önlemleri nedeniyle Kocaeli Gölcük Fabrikasında 30.03.2020 – 04.04.2020 tarihleri arasında üretime ara vereceğini açıkladı.

Salgının ekonomik ve sosyal alanda etkilerinin arttığını bildiren Japon devi Toyota da çalışanlarının güvenliğine yönelik tedbirler doğrultusunda Avrupa’daki araç, motor ve şanzıman üretimine kademeli şekilde ara vereceğini duyurdu.

Son olarak üretime ara veren markalar kervanına BMW de katıldı. Alman otomobil üreticisi BMW, Avrupa ve Güney Afrika’daki fabrikalarda 19 Nisan’a kadar faaliyet sürdürmeyecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu