Yatırım yapmaya başla!

Otomotiv Sektöründe Rekor Üstüne Rekor

Otomotiv Sektöründe Rekor Üstüne Rekor

Avrupa pazarındaki toparlanma sayesinde Türkiye’de toplam araç üretimi ve ihracatın önümüzdeki yılda rekor seviyeye ulaşılması bekleniyor. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı, 2016 yılında 1.3 milyon araç üretimi olacağını, 900 bin adet aracın da ihracatının gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Otomotiv sektörünün 2023 yılı hedefleri arasında yıllık 4 milyon aracın üretimi, 3 milyon aracın ihracatı ve 75 milyar dolar ihracat geliri elde edilmesi yer alıyor. Bu hedefler doğrultusunda 2012 ve 2013 yıllarında uygulamaya koyulan yatırım teşvikleri sayesinde sektörde ciddi bir hızlanma ve iyileşme oldu.

TAYSAD Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı hem adet hem Euro bazında ihracatın arttığını, buna karşılık doların küresel düzeyde değer kazanması ile dolar bazında ihracat tutarında düşüş olduğunu belirtti. Bu doğrultuda otomotiv yan sanayi Euro ağırlıklı ihracat gelirlerinde doların payını artırmak için ABD, İran ve Afrika ülkelerine yapılan ihracatı artırmayı planlıyor.

ABD’ye yapılan otomobil ihracatı yılın ilk 9 ayında %90 gibi çok ciddi bir artışla 560 milyon dolara çıktı. Süheyl Baybalı ihracattaki bu artışın ABD’nin başlıca üretim merkezi Detroit ile başlatılacak işbirliği sayesinde büyümeyi destekleyeceğini belirtti.

TAYSAD, Detroit kentinin bulunduğu eyalette sanayinin geliştirilmesinden sorumlu kuruluş MEDC ile ticaret hacminin artırılması için çalışmalara başladı. MEDC’in başındaki isim Steve Arwood konu ile ilgili olarak; “Türkiye’deki yan sanayi Michigan’a çok benziyor. Alanlar örtüşüyor. Ana sanayi mesela Detroit merkezli Ford iki ülkede faaliyet gösteriyor. ABD’de Türk yan sanayinin becerilerine olan talep ikili ticaretin artması için potansiyel yüksek,” şeklinde değerlendirme yaptı. Arwood Michigan’daki yan sanayi şirketlerinin birbirleriyle ve ana üreticilerle eşleştiren bir sistem üzerinden çalıştığını ve bunu Türk üreticilere de açmak istediklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum