Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotiv Sektöründe Önemli Gelişme: ÖTV Sıfırlama Planı

ODMD Başkanı Ali Haydar Bozkurt, otomobil sektörü için hazırladıkları büyük ÖTV planını duyurdu. Çalışmalar başladı. İşte detaylar;
Otomotiv Sektöründe Önemli Gelişme: ÖTV Sıfırlama Planı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomotiv sektöründeki gelişmeler milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip ediliyor. Özellikle araç fiyatlarında artış, araba almak isteyen insanların hayallerini ertelemesine neden oluyor. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, sektör açısından oldukça önemli açıklamalar yaptı.

2034 yılına kadar aşamalı olarak ÖTV’nin sıfırlanması hususundaki bir simülasyon çalışmasını yetkili birimlere sunduklarını aktaran Bozkurt, kademeli olarak ÖTV oranlarının düşmesiyle bu rakamı sıfırlayacak bir senaryo üzerinde çalışıldığını paylaştı.

“ÖTV Güncellemesi Beklentileri Karşılamadı”

Hazırladıkları ÖTV sıfırlama ekosistemi önerisine yönelik bilgiler paylaşan Başkan, ÖTV matrah güncellemesinin beklentileri karşılamadığını söyledi. Beklentilerinin bu işte temiz bir sayfa açıp kriterlerin gözden geçirilmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Gelişen teknolojilere uygun araçların Türkiye’de kullanılması gerektiğini vurguladı. Böylece çevreci ürünler ve yakıt tüketimi açısından verimli araçlara kavuşulacağını bildirdi. Bozkurt, “Söylemek kolay ama ÖTV’yi sıfırlamak kolay değil.” dedi.

“Devlet için Önemli Bir Vergi Kaybı Olur”

ÖTV’nin tamamen kaldırılmasını talep edenlere çağrıda bulunarak bunun devlet için çok önemli bir vergi kaybı olacağını kaydetti. Milyarlarca lira gelir elde edildiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca mevcut araç envanterinin değerinin düşeceğini, filo şirketleri vb. envantere sahip firmaların elinde 30-50 bin arasında araç olduğunu söyledi. 10 bin TL bile düşmesi halinde bunun büyük bir zarara yol açacağını paylaştı.

Belirtmiş oldukları ekosistemde devletin eksiye geçmediğini gördüklerini sözlerine ekledi. ÖTV’yi azalttıklarını fakat sektördeki pazar rakamlarının arttığını dile getirdi. Bu sayede gelirin azalmadığını, böyle bir hareketin kişi başı düşen otomobil sayısının 219 adetten 365’e çıkacağını kaydetti.

“İhracatı Artıracak”

Bozkurt, çalışmanın dış ticarete de olumlu etki edeceğini, ihracatın 30 milyar dolardan 50 milyar dolar üzerine çıkabileceğini tahmin ediyor. Planın yan sanayiye, istihdama ve total ekonomiye yarar sağlayacağını vurguladı.

Yetkililere yapılan sunum neticesinde mercilerin ekip kurarak çalışmaya başladığını, ilgi gösterdiğini açıkladı.

Adımların atılması halinde 2034’e otomobil ve hafif ticari araç pazarının 2 milyonun üstünde bir adete ulaşma potansiyeli olduğunu aktardı.

“Araç Bulunurluğu Sorunu”

Piyasadaki stokçuluk söylentilerinin tekrar ortaya çıktığına dikkat çekerek “Araç bulunurluğu sorununun gelecek yıl da devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

Ali Haydar Bozkurt, derneğin ismini değiştirerek Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği ismiyle devam edeceklerini de duyurdu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.