Yatırım yapmaya başla!

Otomotiv Sektörü Rekora Doymuyor!

Otomotiv Sektörü Rekora Doymuyor!

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, otomotiv sektöründe yapılan yatırımların karşılığının 2015’in ilk yarısında alınmaya başlandığını söyledi. Kudret Önen, otomotiv sanayi üretiminin yılsonunda 1.225 milyonu aşmasını, ihracat, iç pazar ve üretim açısından rekor bir yıl olmasını hedeflediklerini ifade etti.

OSD tarafından yayımlanan “Yarı Yıl Değerlendirme Raporuna” göre; geçen yılın sonlarına doğru başlayan toparlanmayla iç pazarda büyüme devam etti. Yapılan yeni kapasite ve model yatırımlarıyla ilk yarıda hem ihracatta hem de üretimde artış görüldü.

Son 2 yılda yapılan teşvik ve yatırımların Türkiye ekonomisindeki istikrar açısından ne denli önemli olduğunun altını çizen Önen, “Bu sürekliliğin devam etmesi sanayimiz kadar Türkiye için de önemli. Ülkemiz geleceğine çok önemli ve kapsamlı projelerle yatırım yapan sanayimiz, özellikle ihracatta gerçekleştirdiği artış ve iç pazardaki büyümeyle 2015 ve sonrasına umutla bakıyor. Yatırımların hayata geçmesiyle yılı üretim ve ihracat rekorlarıyla kapatacağımızı öngörüyoruz.” dedi.

Otomotiv sektöründeki büyümeyi rakamsal olarak değerlendirecek olursak; otomotiv pazarı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %49 oranında bir büyüme gerçekleştirdi. Otomotiv üretimi %18, ihracatı ise % 7.5 kadar arttı.

İç pazardaki talebin yeni hükümetin kurulmasına bağlı olarak hareketleneceğini düşünen Önen, yılsonunda üretimin 1 milyon 225 bin adede ulaşacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Kudret Önen, otomotiv sektöründeki iş bırakma eylemleri konusuna da değindi ve; “Bizim beklemediğimiz bir gelişmeydi. Fabrikalarda birkaç gün, bazılarında bir haftaya varan iş kaybı oldu. Keşke çalışan lehine görüşme süreci üretim devam ederek sürseydi. Biz fabrikalarla görüştük, yılsonuna kadar kayıp telafi edilecek,” şeklinde açıklama yaptı.

Türkiye’nin yıllardır Avrupa’nın hafif ticari araç üretimi merkezi olduğunu belirten Önen, artık ticariden sonra otomobilde de üretim üssü olduklarını söyledi.

Otomotiv sektörünün Türkiye ihracatında en büyük paya sahip olduğu belirtildi. Sektörün genel ihracattaki payı, Haziran 2015 itibariyle % 17’ye yükseldi. Otomotiv sektörünün ihracatın lokomotifi olduğunu ve yaşanan gelişmelerde Türkiye otomotiv üreticilerinin ABD’de sağladıkları başarıların da etkisi olduğunu söyleyen Kudret Önen, yaptığı açıklamayı şu cümlelerle sonlandırdı;

“Otomotivde her zaman nihai hedef ABD pazarına girmek olmuştur. Çok büyük bir Pazar olduğu için orada olmak ve giriş yapmak önemliydi. Şimdi üreticilerimiz orada ve rekabetin içinde. Bizim bu saatten sonra ABD pazarında olmama gibi bir durumumuz yok. Artık giriş yapıldı. Bundan sonra bunun gelişimine bakacağız,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum