Paylaşım

Otomotiv Sektörü İhracat Şampiyonluğuna Koşuyor


 

Türkiye otomotiv sektörü, yılın başından bu yana gerçekleştirdiği 19 milyar dolarlık ihracat ile 10. şampiyonluğuna doğru koşuyor. Haberimizin ayrıntıları şöyle...

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından açıklanan Kasım ayı verilerine göre en fazla ihracat yapan 5 sektör arasında, dış satışlarını artıran tek sektör otomotiv oldu. Otomotiv endüstrisi genel ihracat içinde %16.8 ile en fazla paya sahip oldu. Kasım ayında 921 milyon dolarlık satış gerçekleştiren otomotiv sektörü, yılın 11 aylık döneminde 19 milyar 317 milyon dolarlık dış satış yaptı.

Otomotiv endüstrisi ihracatının 2 milyar dolar sınırına dayanarak, 1 milyar 921 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten OİB Başkanı Orhan Sabuncu; “Dış satışlarda bu seviyelerdeki trendimizi önümüzdeki dönemlerde de sürdüreceğimize inancımız arttı. Özellikle en büyük pazarımız AB bölgesinde yaşanan ihracat artışı hedeflerimizi yakalamada bizi umutlandırıyor. Ayrıca yeni hedef pazar halini almaya başlayan Birleşik Devletlere yönelik ihracatımızın da hızla artması, kayıp yaşadığımız bölgelere alternatif olması endüstrimize fırsatlar sunuyor,” şeklinde açıklama yaptı.

Kırılması zor olan bir başarıya imza attıklarını belirten Sabuncu, otomotiv sektöründeki ihracatta 10. şampiyonluğu kutlamaya hazırlandıklarını söyledi. Orhan Sabuncu, birim bazında ihracatın arttığını; ancak bazı olumsuzluklar nedeniyle bu yıl dış satışlarda olası bir rekoru kaçırdıklarını da sözlerine ekledi.

Ürün grupları olarak bakıldığında hemen her grup ihracatında artış oldu. Kasım ayında otomotiv yan sanayi 736 milyon dolar, binek otomobil ürün grubu 635 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar 411 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu ise 119 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Hangi ülkeye ne kadar ihracat yaptığımız konusundaki verilere de göz atacak olursak; Kasım ayında Almanya’ya 294 milyon dolar, Birleşik Krallık’a 221 milyon dolar, İtalya’ya 186 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiği bildirildi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın