Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotiv Sektörü Hisselerine Başbakan Desteği

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamaları, borsada işlem gören otomotiv hisselerini pozitif etkiledi. Ford, Otokar ve Tofaş öne çıktı...
Otomotiv Sektörü Hisselerine Başbakan Desteği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2016 yılı sonuna kadar ticari taksi, hatlı minimum, servis aracı ve özel halk otobüsünü yenileyenlere, “ÖTV’yi Biz Ödeyeceğiz” vaadinde bulundu. Bir seferliğine olmadığına da değinen Davutoğlu, “son teknolojiyle donanmış, güvenli, konforlu araçlarda hizmet vereceksiniz, araç stoğunun yenilenmesiyle vatandaşlarımızda bu konfordan istifade edecekler,” dedi.

Borsa İstanbul’da işlem gören otomotiv hisseleri, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları sonrasında, %4’ü aşan yükseliş gösterdi. Öne çıkan otomotiv hisseleri ise Ford Otosan, Otokar, Tofaş ve Karsan oldu. Ford Otosan, % 4’ü aşan bir yükseliş kaydederken; Otokar, Karsan ve Tofaş, %3 değer kazandı. Anadolu Isuzu ise % 2 değer kazandı. Doğuş Otomotiv hisseleri ise açıklanan ilk çeyrek finansal sonuçlar sonrasında ilk seansta % 9’un üzerinde değerlendi. İkinci seansta ise kar satışları etkili oldu ve % 1 değer kaybetti.

Analistler, Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarının otomotiv hisselerine etkisini değerlendirdi. Otomotiv sektörünün satışlarına önemli ölçüde destek olacağına dikkat çektiler ve ÖTV ayrıntılarının takip edileceğini belirttiler. Analistler aynı zamanda İstanbul’da toplam 70 binin üzerinde otomobil, minibüs ve otobüs bulunduğunu tahmin ettiklerini söylediler. Türkiye’nin genel otomotiv talebi dikkate alındığında 2015 – 2016 yılları arasında otomotiv sektörünün ciro ve karlılığında önemli bir artış olması bekleniyor.

Türkiye otomotiv sanayisinde 2015 yılı Ocak – Nisan döneminde üretim % 28 oranında arttı ve 455 bin seviyesine ulaştı. Otomotiv Sanayi Derneği tarafından açıklanan 2015 Nisan Ayı Üretim, İthalat, İhracat, Satış Değerlendirme Raporu’na göre Ocak – Nisan döneminde geçtiğimiz yılın ilk dört ayında otomobil üretimi % 15 oranında artış gösterdi. Ticari araçlarda üretim ise minibüste % 166, kamyonette % 46, büyük kamyonda % 37, otobüste % 19, küçük kamyonda % 6 arttı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.