Yatırım yapmaya başla!

Türk Otomotiv Sektörünün Üretim ve İhracatında Daralma Meydana Geldi

Türk otomotiv sanayiinin üretim ve ihracatta daralması durumu, 2019’un ilk dört ayında da devam etti. Verilerden alınan bilgilere göre ilk dört ayda üretim %13, ihracat ise %8 düşüş gösterdi.
Türk Otomotiv Sektörünün Üretim ve İhracatında Daralma Meydana Geldi

Otomotiv Sanayii Derneği’nden (OSD) ulaşılan 2019 yılı Ocak-Nisan verilerine göre, toplam üretim miktarı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %13 azaldı ve 489 bin 429 adet oldu. Bunun yanında otomobil üretimi ise %14 düşüş yaşayarak 322 bin 281 adet oldu.

Toplam ihracat bu dönemde bir önceki yılın aynı dönemine oranla adet bazında %8 oranında düştü ve 426 bin 26 adet seviyesinde gerçekleşti. Otomobil ihracatı ise %12 düşüş gösterdi ve 275 bin 967 adet oldu. 2019 yılının ilk dört aylık döneminde ticari araç ihracatı %2 oranında arttı.

OSD’den alınan verilere göre toplam Pazar bir önceki yılın aynı dönemine oranla %48 azaldı ve 123 bin 155 adete düştü. Otomobil pazarı ise %47 daralarak 93 bin 228 adet olarak kaydedildi.

OSD'den Alınan Verilere Göre Toplam Pazar Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Oranla %48 Azaldı

Otomobil Sanayii Derneği’nin verilerine göre ticari araç grubunda toplam üretim 2019’un ilk dört aylık döneminde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %11 düştü. Bu dönemde, hafif ticari araçta üretim %9 iken, ağır ticari grupta üretim ise %29 oranında azalma yaşadı. Yılın ilk dört ayında, tıpkı otomobil pazarında yaşanan daralma gibi ticari araç pazarında da azalma görüldü.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu yıl Ocak-Nisan arasını kapsayan dönemde, ticari araç pazarı %50 oranında daraldı. Bununla birlikte ağır ticari araç pazarında ise %60 oranında azalma yaşandı.

Ocak-Nisan arasındaki dönemde ihracat adet bazında %8 azalırken bu rakam otomobil ihracatında %12 azalma olarak kaydedildi. Bu döneme ait toplam ihracat 426 bin 26 adetken, otomobil ihracatı 275 bin 967 adet oldu.

Otomobil İhracatı 275 Bin Adet OlduAynı dönemde gözlenen toplam ticari araç ihracatı %2 artarken, hafif ticari araç ihracatı %1 ve ağır ticari araç ihracat oranı ise %36 artış kaydetti. Bunlara ek olarak, toplam otomotiv ihracatı dolar bazında %7 azaldı ve Euro bazında %1 arttı.

Toplam otomotiv ihracatı aynı dönemde 10.5 milyar dolar oldu. Otomobil ihracatı %14 düştü ve 3.9 milyar dolar seviyelerinde seyretti. Euro bazındaki otomobil ihracatına bakacak olursak bu rakam %7 düşerek 3.4 milyar Euro olarak kaydedildi. Diğer bir yandan otomotiv, sektör olarak ihracatta lider olmuştu. Otomotiv bu liderliği Nisan ayında gerçekleştirdiği 2 milyar 616 milyon 597 bin dolarlık ihracatla elde etmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum