Yatırım yapmaya başla!

Otomotiv Sanayi Derneği Verilerine Göre Üretim Son 5 Ayda %12 Azaldı

OSD’den alınan verilere göre bu yılın Ocak-Mayıs döneminde, toplam üretim geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre azalış kaydederken, bununla birlikte otomobil üretimi de düştü. İşte detaylar;
Otomotiv Sanayi Derneği Verilerine Göre Üretim Son 5 Ayda %12 Azaldı

Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) 2019 yılına ait Ocak-Mayıs dönemi verileri açıklandı. Bu verilere göre bu yılın ilk 5 ayında toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında %12 oranında artış kaydetti. Bunun yanında otomobil üretimi ise %11 oranında azaldı.

Otomobil Sanayii Derneği’nin açıkladığı veriler ışığında, toplam üretimin 625 bin 946 adet olduğu belirlenirken, otomobil üretiminin ise 418 bin 626 adet seviyesinde olduğu öğrenildi. Toplam pazara bakıldığında ise geçen yılın aynı dönemine oranla %50 daralma meydana geldi ve 156 bin 990 adet olarak kayıtlara geçti.

Otomobil pazarı %49 oranında daralma kaydederek 120 bin 354 adet olarak gerçekleşti.

Otomobil Pazarı Daralma KaydettiTüm bunlarla birlikte ticari araç grubunda bu yılın Ocak-Mayıs döneminde üretim %14 seviyesinde iken, ağır ticari araç grubunda %30, hafif ticari araç grubunda ise %12 seviyesinde azalma yaşandı. 2018 yılının Ocak-Mayıs dönemine ait veriler incelendiğinde ise ticari araç pazarının %54, hafif ticari araç pazarının %53 ve ağır ticari araç pazarının %60’lık daralma gösterdiği gözlemlendi.

Otomotiv sektörünün önceki aylarda üretimi %13, ihracatı ise %8’lik düşüş göstermişti. Bu yılın Ocak-Mayıs’ı kapsayan 5 aylık döneminde üretim artışı gösteren araç gruplarının minibüs ve otobüs olduğu görüldü. Söz konusu dönemde minibüs ve otobüs üretimi %9 oranında bir artış kaydetti.

2019’un Ocak-Mayıs döneminde 356 bin 200 adedi otomobil olmak üzere, toplam üretimin %86’sını oluşturan 537 bin 889 adet taşıt ihracatı yapıldı.

Toplam Üretimin %86'sını Oluşturan Taşıt İhracatı YapıldıVeriler incelendiğinde bu yılın 5 aylık döneminde yapılan taşıt ihracatı, 2018 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında %7’lik azalış kaydetti. Yine aynı dönemde otomobil ihracatı bir önceki yıla göre %9 seviyesinde geriledi ve ticari araç ihracatı %2’lik düşüş yaşadı.

Ayrıca traktör ihracatı ise 2018 verilerine göre %21 oranında arttı ve 6 bin 530 adet oranında gerçekleşti. 2019’un Ocak-Mayıs ayları arasında toplam ihracat tutar bazında geçmiş yıla göre %6 azalarak 13,4 milyar dolar oldu. Avrı bazında ise %2 artış meydana geldi ve 11,8 milyar avro olarak kayıtlara geçti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum