Yatırım yapmaya başla!

Yurtiçi Otomotiv Pazarında %59’luk Daralma, İlgili Hisseler ve DOAS’ın Değerlendirilmesi

ODD'nin açıkladığı Ocak ayı verisinde negatif yönde güncellenen değişim oranları, sektör şirketlerinin güncel açıklamaları ve hisse senetleri üzerindeki değişim.
Yurtiçi Otomotiv Pazarında %59’luk Daralma, İlgili Hisseler ve DOAS’ın Değerlendirilmesi

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yayınlanan 2019 yılı Ocak ayı raporuna göre yurtiçi otomotiv pazarı yıllık bazda %59 daraldı. ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) teşviğinin Mart ayının sonuna kadar sürdürüleceğinin duyurulmasına karşılık yükselişini sürdüren araç fiyatları başlığında yüksek olan finansman maliyetleri ve tüketicinin güvenindeki negatif kırılma kaynağında hafif araç satışlarında gözlenen %59 oranındaki düşüş, 14.373 adete tekabül etti. 

Hafif ticari araç satışları tarafında ise 3.394 adete tekabül eden bir gerilemede oran %60 seviyesinde açıklandı. 2019 yılı içinde araç satışlarında gerilemenin devam edebileceği düşünülebilir. Görece daha uygun fiyatlı araçların arzını gerçekleştiren firmalar üzerinde bu geri çekilmenin negatif etkisi daha kısıtlı görülebilir.

FROTO ve KARSN Hisselerine Bakış

FROTO ve KARSN Değer Kaybedenler ArasındaFord Otomotiv Sanayi A.Ş. tarafında hisse senedi FROTO haftanın ilk işlem gününde günlük bazlı %2.50 değer kaybı ile 56,50 TL/p’den işlem almakta. Endeksin genelinde gözlenen harekete paralel bir seyir gösteren BIST Sanayi Endeksi (XUSIN) bileşenlerinden olan hisse genel görünümü takip etmekte. FROTO Aylık değişiminde %15.79 pozitif tarafta kalırken, haftalık ve 52 haftalığında sırası ile %4.39 ve %1.67 fark gösteriyor.

FROTO KAP’ta yaptığı açıklamada şirket çalışanlarının pozisyonlarını güncellemiş, isim ve soyisimleri ile beraber duyurmuştu.

KARSN (Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş.) bugün 1,46 TL’ye gerilerken kaybı %1.35’e tekabül etti. Şirket Ocak ayı Türk varlıkları yükselişine paralel sergilediği hareket kaynaklı aylık bazda değişimini pozitif göstermekteyken haftalık ve yıllığı negatif bölgede.

OTKAR ve TOASO’da Kayıplar Gözleniyor

OTKAR ve TOASO Endeksin Aşağı Yönlü Hareketine DestekçiOtokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş.’nin sermaye piyasaları spot hisse senedi olan OTKAR’da diğer iki hisse senedini yansıtarak %1.85 değer kaybetti ve 106,0 TL’den işlem almakta. Şirketin en son yaptığı KAP açıklamasında 01.01.206 tarihinden bu yana Genel Mdür Yardımcılığı pozisyonunda görev yapan Mühendis Murat Ulutaş 18.01.2019 tarihinde kendi isteği ile görevinden ayrıldığı ibaresi yer almıştı.

Toaso (TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.) bugün en sert kayıplar gösteren hisse senetleri ve XUSIN ile BIST 100’deki gevşemeye katkısı yüksek olan kağıtlar arasında gözleniyor. Hissenin günlük bazdaki değişimi negatif yönde %5.48 ile 19,66 TL’den gözlenmekte. Aylık farkında ise %25.30 seviyesinde bir değerlenmenin görüldüğü TOASO bugünkü hareketi ile bu güzel değişimi aşağı yönde kıstı.

TMSN’da Negatif Harekete Katılırken DOAS Pozitif Ayrışıyor

TMSN Negatif, DOAS Pozitif Grafikler ÇiziyorTümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. TMSN yine değişime farklı bir hareket getirip bizi şaşırtmayan endeks argümanlarına paralel hareket eden bir görüntüde %1.26 kayıp vererek 4,71 TL’den işlem alıyor. 

Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş. ise en son 22.01.2019 tarihli KAP duyurusu ile karşımıza gelmişti. Açıklamada Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Emine Gülden Özgül’ün görev süresinin 1 yıl süreyle sınırlı kalacak şekilde uzatılması amacıyla SPK’ya başvuru yapılmıştı. DOAS hisse senedinde bugün diğer bileşenlerden pozitif bir ayrışma görülmekte. Hisse %2.11 değer kazanarak 4,85 TL’den işlem görürken yıllık bazdaki eksi yönlü geri çekilmesini %42.07 seviyesine taşıdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum