Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotiv Hissesi için Hedef Fiyat 443 TL’ye Çıktı

Vakıf Yatırım, Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş'nin 2023 yıllı finansal sonuçları sonrasında şirketin hisseleri için hedef fiyatı açıkladı. Detaylar haberde...
Otomotiv Hissesi için Hedef Fiyat 443 TL’ye Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni güne yükseliş ile başlayan BIST 100 endeksi bugün açılışı 9000,65 puandan yaptı. Yatırımcıların yakından takip ettiği BIST 100 endeksi kazandırmaya devam ederken, Vakıf Yatırım günlük bülteninde hem BIST 100 değerlendirmesi yaparken hem de Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş’nin (TOASO) hisseleri için hedef fiyatını güncelledi.

Bugün yayımlanan bültende BIST 100 endeksinin TL bazlı rekorlarını yeniledi not edildi. Dün açıklanan ABD enflasyon verisi ile satışların geldiği ve endesin kapanışı yüzde 1,97 değer kaybı ile 8994 puandan yaptığı bildirildi. İşlem hacminin ise 151 milyar TL ile son dönemlerin en yüksek seviyesine ulaştığı kaydedildi.

Şirket haberleri bölümünde Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş’nin TOASO kodlu hisselerinin değerlendirmesi yer aldı. Bu değerlendirme Tofaş’ın dün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden 2023 yılı sonuçları ve 2024 yılı beklentilerinin ardından geldi.

Vakıf Yatırım, şirketin 2023 yılını, yıllık yüzde 60,9 artışla toplam 15,1 milyar TL net kar ile tamamladığını bildirdi. Geçen yıl Tofaş’ın toplam satış gelirlerinin, yıllık yüzde 2,9 artışla 127,6 milyar TL’ye ulaştığı aktarıldı. 2023 yıl sonu itibariyle şirketin net nakit pozisyonun 13,03 milyar TL seviyesinde gerçekleştiği bildirildi.

Fintables TOASO
Kaynak: Fintables

Hedef Fiyat Yükseldi

Yapılan değerlendirmede şirketin, enflasyon muhasebesi hariç bakıldığında son çeyrekte şirketin FAVÖK’ünün piyasa beklentilerine paralel yaklaşık 5,6 milyar TL göründüğü kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Finansallara piyasa tepkisinin nötr olmasının beklendiği, şirket hisselerinin yılbaşından bu yana piyasa getirisine paralel bir performans sergilediği bildirildi.

Paylaşılan notta şu ifadeler yer aldı:

“Makro değişkenlerdeki güncellemelerimiz ve şirketin 2024 yılına dair açıkladığı öngörüler doğrultusunda Tofaş için hisse başı hedef fiyatımızı 443 TL (önceki: 440 TL) olarak güncelliyor, kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri” ve uzun vadeli “AL” önerilerimizi sürdürüyoruz.”

Vakıf Yatırım’ın yanında İntegral Yatırım’dan da şirket hisselerine yönelik bir hedef fiyat açıklaması geldi. Hedef fiyatı 412 TL’den 420 TL’ye yükseltti. Şirketin hisseleri bugün açılışı 252 TL’den yaptı. Aylık bazda yüzde 7’ye yakın kazandırdı. Yazım sırasında 248 TL’den işlem gördü.

Şirket Fiyat Bilgisi Alnus Yatırım
Kaynak: Alnus Yatırım

Aracı kurum Alnus Yatırım’dan da şirketin hisseleri hakkında finansal değerlendirme raporu geldi. Şirketin hisseleri için, 12 aylık periyodu kapsayan fiyat hedefini daha önce model portföyünde belirtilen 352,00 TL’den 380,00 TL’ye revize edildiğini not etti.  Ayrıca ‘’AL’’ tavsiyesini korudu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.