Yatırım yapmaya başla!

Otomotiv Sektörünün Dönüşüm Serüveni, Şirket Evliliklerini Kaçınılmaz Yapıyor!

Küresel otomotiv endüstrisi şu dönemlerde birtakım zorluklarla mücadele ediyor. Bunun için başlatılan dönüşüm hareketleri, şirket evliliklerini mecburi kılıyor.
Otomotiv Sektörünün Dönüşüm Serüveni, Şirket Evliliklerini Kaçınılmaz Yapıyor!

Otomotiv sektörü küresel anlamda zor günler geçiriyor. Bir yandan zayıflayan taleple mücadele eden sektör, diğer taraftan iklimin korunması amacıyla düşük emisyonlu araçlar geliştirmeye yöneliyor. Fakat artan maliyetler nedeniyle üreticiler bazı sorunlarla karşı karşıya geliyor.

Son zamanlarda otomotiv üreticileri, hem maliyetleri düşürmek hem de daha güçlü bir rekabet ortamında bulunmak amacıyla şirket evliliği olarak da bilinen birleşme faaliyetlerine yöneliyor. Böylelikle birleşen iki üretici firma, birlikte karar alıp sonuçlarına yine birlikte katlanıyor.

Müşterilerin otomotivden beklentisi temiz, güvenli, sürdürülebilir ve bütçe dostu faaliyetlerle hareketlilik iken sektör bu talebi karşılamak için elektrikli araçlara ve otonom sürüş sistemine çok yüksek miktarlarda yatırımlar yapıyor.

Elektrikli AraçOtomotiv sektöründeki dönüşüm hareketliliği ilerleyen teknoloji ve yeni yatırımlarla çok yüksek maliyetlere yol açıyor ve bunun yanında küresel ekonomik büyüme hızı da yavaşlıyor.

Böyle bir durumun tam ortasında, geçtiğimiz günlerde İtalyan ve Amerikan ortaklığı Fiat Chrysler ve Peugeot ile Citroen üreticisi Fransız PSA küresel otomobil sektörünü sarsacak yaklaşık 50 milyar dolar tutarında birleşme için anlaşmaya varmıştı. İki dev otomobil üreticisi, bu birleşmenin gerekçesi olarak sektörün içinde bulunduğu dönüşümde maliyetleri azaltmaya ve daha iyi bir rekabet ortamı yaratmaya işaret etmişti.

İki şirket önümüzdeki 1 yıl boyunca duruma ilişkin değerlendirme ve tespitler yapacak ve birleşmenin tam anlamıyla gerçekleştirilmesi için gereken şartların sağlanmasını sağlayacak. 12-15 ay içinde tamamen gerçekleşeceği öngörülen birleşme kapsamında oluşturulacak yeni şirketin liderliğini üstlenecek isim PSA Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares olarak belirlenmişti.

Konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Tavares, FCA ve PSA arasında yapılan şirket evliliğine sıcak baktığını aktarırken, fabrikaların kapatılması ve personellerin işten çıkarılması gibi durumların yaşanmayacağını öngördü. Birleşme sonucunda oluşturulacak yeni şirketin başta elektrikli ve otonom araçlara odaklanacağını ifade etti. Tavares, müşterilerin beklentilerine değinerek temiz hareketliliğin bir mecburiyet olduğunu, buna karşın uygun fiyatlı bir hareketliğin ise müşterilerin temel beklentisi olduğunu vurguladı.

İki şirketin birleşmesiyle daha fazla rekabet ortamı sağlanacağını söyleyen Tavares, birleşmede tekelleşmeye ilişkin herhangi bir problem görmediğini ifade etti. Öte yandan iki tarafın da yeni kurulacak şirketin ismi konusunda ortak bir karara varması, ardından Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’ndan onay alması gerekiyor. Şirketlerin merkezlerini bulunduğu Fransa ve İtalya Maliye Bakanları da bu birleşmeye olumlu tepsi verdi ve buralardaki istihdam üzerinde nasıl bir etki yaratacağını izleneceğini söylediler.

Otomotiv araştırmaları yapan LMC Automotive, FCA ve PSA Group’un yıllık toplam araç üretim kapasitesinin 14  milyon seviyesinde olduğunu açıklarken, bunun yalnızca %60’ının şirketlerin aktif kullanımı kapsamında olduğunu belirtti.

FCA ve PSA BirleşmeUzmanların görüşlerine göre, şirketler tarafından gelen açıklamada güçlü sendikaların tepkisini toplamamak adına İtalya ve Fransa’daki fabrikaların kapatılmayacağını açıklasalar da personelleri işten çıkarma da dahil olmak üzere birtakım tasarruf faaliyetlerine yönelmemeleri imkansız görünüyor. İki şirket arasındaki birleşmenin otomotiv üreticileri arasında daha çekişmeli bir rekabete neden olabileceğini söylüyorlar. Bu durumun özellikle Avrupa’da daha baskın hissedileceğini açıklıyorlar.

FCA ve PSA’nın toplamda küresel anlamda 120 fabrikası bulunurken, istihdamlarının ise 410 bin seviyelerinde olduğu biliniyor. FCA’nın Avrupa’daki 11 fabrikasından 7’si İtalya’da bulunuyor ve bu bölgedeki işçi sendikalarının diğer yerlere oranla daha güçlü olması gözden kaçmıyor. Birleşmenin ardından oluşturulacak yeni grupla birlikte Volkswagen, Renault-Nisan ve Toyota’nın ardından toplamda yıllık 8,72 milyon araç üretimi ile dünyanın en büyük 4. otomobil üreticisi oluşturulmuş olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum