Yatırım yapmaya başla!

Otomobil Üreticileri, Trump Tarife Getirmesin Diye ABD Yatırımlarını Artırıyor

Dünya otomobil üreticileri, Trump'ın yüzde 25 oranındaki oto tarifelerini getirip getirmeyeceği kararını bekliyor.
Otomobil Üreticileri, Trump Tarife Getirmesin Diye ABD Yatırımlarını Artırıyor

Dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticileri, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu hafta 180 günlük bir inceleme süresinden sonra ABD otomobil ve otomobil parçası ithalatına yüzde 25’e kadar vergi uygulayıp uygulamayacağına dair kararı bekliyorlar.

Trump, Mayıs ayında bu tarifeler için altı aylık bir erteleme uygulamıştı. Tarifelerin, üreticilerin işlerine mal olabileceği ve araç fiyatlarını önemli ölçüde artırabileceği tahmin ediliyor.

Trump Çarşamba günü, “Çok yakında bir karar vereceğim. Tamamen bilgilendirildim ve çok yakında bir karar vereceğim,” dedi.

Trump Karar VerecekBüyük otomobil üreticilerinin yetkilileri ise Trump’ın Çin ile bir ticaret gerilimi içerisindeyken, Avrupa Birliği veya Japonya gibi başka yerlerden araçlara yeni tarifeler getirmeyeceğini düşünüyorlar.

Trump yönetimi ilk kez otomobil soruşturmasını Mayıs 2018 ve altı ay önce başlattı. Trump, bazı ithal otomobil ve kamyonların iç ekonomiyi zayıflattığı ve ulusal güvenliğe zarar verme tehdidinde bulunduğunu iddia etmişti. Bugün ise bir duyuru yapabileceğini ancak imza atana kadar hiçbir şeyin kesin olmadığı düşünülüyor.

Tarifelerdeki bir gecikme, sorunu 2020 başkanlık kampanyasının ortasına da götürebilir. Uzmanlar, Trump’ın seçime yakın bir büyük tüketici ürününe ağır bir tarife uygulamasının daha zor olacağını söylüyorlar.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross bu ayın başlarında tarifelerin gerekli olmayabileceğini söyledi. AB yetkilileri de Trump’ın altı aylık bir gecikme daha yapabileceğini bekliyorlar.

Tarife Gerekli Olmayabilir17 Mayıs’ta Trump, görüşmelerin başlamasını ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’e emrettiği sırada 180 güne kadar tarife kararını ertelemişti. Beyaz Saray ise şu an bu konuda bilgi vermek istemiyor.

Son tarihin ötesinde yabancı otomobil üreticileri, Trump’ı ABD’deki işlere mal olabileceğini iddia ettikleri tarifeleri kullanmaktan caydırmaya çalışmak için ABD’deki yatırımlarını vurgulama konusunda istekli davrandılar.

Çarşamba günü, Trump’ın bir müttefiki olan Tennessee Valisi Bill Lee, Volkswagen Chattanooga montaj tesisinde çığır açacak elektrikli araçlar yapmak ve 1000 kişi istihdam etmek için 800 milyon dolarlık bir genişlemenin bağlangıcını belirledi.

Volkswagen Yeni YatırımGüney Koreli otomobil üreticisi Hyundai Motor Co., ABD rakiplerinin öncülüğünü yaptığı segmentte 410 milyon dolarlık bir yatırımla 2021 yılında Alabama’daki fabrikasında Santa Cruz kamyonetlerini üretmeye başlayacak.

Japon otomobil üreticileri ve tedarikçileri Toyota Motor Corp. ile Mazda Motor Corp. ise Alabama’da 1,6 milyar dolarlık ortak bir girişim tesisi ile milyarlarca dolarlık yatırımın işaretini vermişti.

Almanya’nın ABD ile olan mal ticareti fazlası, 2018 yılında 69 milyar dolardı. Japonya’nın ise geçen yıl 67,6 milyar dolarlık ABD ticaret fazlasıyla Trump yönetimiyle sıkıntı yaşadığı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum