Paylaşım

Otomobil Üreticileri: Dünyaca Ünlü Markaların Fabrikaları ve Araba Üretim Aşamaları

 

Günümüzde otomobiller hayatımızın her alanında önemli bir yere sahip olmuştur. Otomobillerin olmadığı bir dünya da sağlıklı bir ulaşımın olmasını düşünmek çok zordur. Kısa mesafe, uzun mesafe fark etmeksizin bir yere gitmek için ilk aradığımız bir otomobil olmaktadır. Peki bu otomobillerin üretim aşamalarına tanık olmak istemez misiniz? İzlediğiniz videoda üstün teknolojiye sahip, dünyanın en önde gelen 11 otomobil fabrikasının, arabaları nasıl ürettiğine tanık olacaksınız.

Daha önce arabaların el yapımı olarak üretim aşamalarına yer vermiştik. Bu videoda ise dünyanın en önde gelen otomotiv firmalarının, araba üretimini göreceksiniz. Bu arabalar tamamen otomasyon harikası robotlar tarafından üretiliyor. Bu robotlar sayesinde üretim bantlarından, çok kısa sürede oldukça fazla araba üretilebilmektedir.

Dünyada çok sayıda araba firması olmasına rağmen videoda en önde gelen firmaların üretim görüntülerine yer verdik. Audi, BMW, Citroen, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Mercedes Benz, Renault, Volkswagen ve Toyota gibi dünyanın önde gelen üreticilerinin ürettikleri otomobiller dünyanın her yerinde insanların hizmetine sunulmaktadır.

Tavsiye Ediyoruz: Dünyanın En Büyük 10 Fabrikası

Bu otomobillerin üretim aşamalarının büyük bölümünde herhangi bir insan elinin değmediğine şahit oluyoruz. Üretim ve montajın robotların eline bırakılmış olması hata payının sıfıra inmesinde önemli rol oynuyor. Her türlü kontrolden geçirilen araçların üretiminde üst düzey titizlik söz konusu.

Araba fabrikalarının içindeki üretimi izlerken, kendinizi Transformers filminin içerisinde hissedebilirsiniz. Teknoloji ve otomasyon harikası robotların son model arabaları üretmesi hayranlık uyandırıcı.

Üretim aşamasında her bölümde bantlar olduğu görülüyor. Günde binlerce arabanın üretildiği fabrikaların her bir bandında ayrı bir işlem uygulanıyor. Araçların her kısmı farklı bantlardan getirilip robotlar ile bir araya getirilerek montajı yapılıyor. Araçların boya işlemleri bile özel havuzlarda ve spreylerle yapılmakta.

Videonun sonunda dünyanın en önde gelen otomobil üreticilerinden, Japon devi Toyota’nın araç üretimine tanık oluyorsunuz. Fabrikanın üretim görüntülerinden anlaşılacağı üzere aynı anda çok sayıda otomobilin bir arada üretildiğini görebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir: İlk Üretimden Son Modele Kadar Toyota Corolla ve Tarihsel Gelişimi

Otomobiller hayatımızda her geçen gün daha önemli yer teşkil etmektedir. Teknolojinin gelişimi ve insanların hep daha iyiye olan ihtiyacı otomobil üretimini olumlu olarak etkilemeye devam edecektir.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur