Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobil Şirketlerinin Büyük Ümitler Bağlayıp Sonu Hüsranla Biten 6 Araba Modeli!

Otomobil şirketlerinin, "herkesten farklı olmalıyım" modunda ilerlemek isterken bir anda yok olan araba modelleri sizlerle!
Otomobil Şirketlerinin Büyük Ümitler Bağlayıp Sonu Hüsranla Biten 6 Araba Modeli!
HABER GİRİŞ

Dünyada hangi üretici olursa olsun bazen hatalı ürettiği bir şeyi olmuştur. Bu durum yalnızca otomobille sınırlı değildir. Bu bir saat firması da olabilir! Ancak otomobil sektöründe bu daha fazla hissedilir. Çünkü çıkacak modellerin haberi önceden verilir ve zaten yatırımları yapılarak insanlara sunum noktasına getirilmiştir.

Şirket CEO’su, araştırmacılar, tasarımcılar “müşteriler ne ister?” diyerek aylar sürecek bir Ar-Ge süreci yaşarlar. Düşününce, her zevke olmasa da model tasarımlarının kesinlikle çoğunluk tarafından beğenilmesi gerekir. Beğenilmeyince ne mi oluyor; aşağıdaki listelediğimiz modeller gibi biraz boş yatırım oluyor!

1 Mercedes R-Serisi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Mercedes’in SUV dünyasında ML ile ilerleyişene karşı takviye olarak daha fazla hacimlere sahip bir model çıkartılmak istenmiş.

O da süper lükslükte, kocaman bir R-Serisi oldu. Family Tourer olarak pazarlanan R-Serisi’nden çok az birim satılmış. AMG’nin özel seriye yaptığı V8 motor versiyonları dahi sevilmesine yeterli olmadı.

2 Lotus Europa

Lotus EuropaLotus, 1966-1975 tarihleri arasında üretimde tuttuğu efsane Europa modelini bir kez daha çıkartayım demesiyle hataya doğru yol almaya başlamış.

GCM Yatırım Banner

2006 yılında Elise standartlarında Type 21 olarak büyük vücut ölçülerinde ele alınmış. İnsanlara nedense tuhaf gelen yeni Europa, 33 bin Sterlinlik fiyatıyla minimum derecede satışı yapılmış.

3 Renault Vel Satis

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Fransız Renault’un 2002 yılında yine büyük umutlarla üretime aldığı Vel Satis, belki de tarihindeki en başarısız işlerden biri olmuş olabilir. 90’lı yılların en lüks otomobillerinden olan Safrane’nin halefi olarak, 13 cm daha yüksek tavanla ve donanımlarla sunulmuştu.

Hatta en sıra dışı özelliği ilk adaptif cruise kontrol kullanan otomobil olmasıdır. Sanırız neden tutmadığına gelirsek; insanlar Vel Satis’i çok çirkin olarak nitelendirmiş!

4 Chevrolet SSR

Chevrolet SSRİlk bakışta aşık olan var mı? İhtimalleri %50 olarak tutmada fayda var! SSR’a bizce Chevrolet’in hatalı üretimi demesek daha doğru olur. Amerikalı şirket değişik, farklı ve sempatik bir kamyonet roadsteri yapmak istemiş.

Ford Thunderbird’ün Chrysler armalı hali gibi duran SSR, 5.3L V8 ile hareket eden bir makine de olsa insanların ilgisini çekmemiş.

5 MG XPower SV

MG XPower SVMG bu müthiş spor otomobilden sadece 81 adet üretti. Zira bu hızlı İtalyan, Porsche ve BMW‘leri dumanıyla boğacak kapasitelerde imal edilmiş. Motoru 5.0L V8 ve Mustang ile aynı kalp atışlarına sahip!

Tasarım kısmında Fiat’ın Punto ve Coupe’sinden belirli yerleri MG XPower SV’ye geçirilmiş. İnanılmaz hızlı olan bu spor otomobilden sanırız dünyada yalnızca 4 adet kaldı.

6 Renault Avantime

Renault AvantimeRenault’un aile aracı yapma konusunda gerçek bir usta olduğunu söylemek mümkün. MPV sınıfıyla SUV öncesi yaşantıda resmen geniş araç segmentini sırtlanmıştı. Kuşkusuz her bir modelini Laguna ve Safrane‘nin sahip olduğu teknoloji ve kalitede yapmak istedi.

Ancak halen daha devam eden Fransızların aşırı iddalı tasarım anlayışları Avantime’da da hissediliyor. İki yıl üretilen Avantime’den sadece 8.557 adet üretilmiş.

Gösterdiğimiz otomobiller gibi birçok model daha çıkacaktır. Ancak bunlar gözle görülür şekilde, bile bile intihar modundaki araçlar. Her araç çok satacak diye kayde yok. 6 aracın çoğunda şunu gördük ki tasarım her şeyden önce geliyor!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.