Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobil Satışlarında Yeni Oranlar Belli Oldu! Düşüş Sürüyor

Otomotiv Distribütörleri Derneği 2022 yılı Ocak-Haziran dönemi otomobil ve hafif ticari araç pazarı verilerini açıkladı. Detaylar haberde;
Otomobil Satışlarında Yeni Oranlar Belli Oldu! Düşüş Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomotiv Distribütörleri Derneği, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısı ile Ocak – Haziran dönemi otomobil ve hafif ticari araç satış adetlerini açıklarken otomotiv sektörü yönünden yılın ilk yarısının değerlendirmesini de yaptı.

Dernek tarafından bugün paylaşılan “2022 Haziran Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazar Değerlendirme” raporuna göre; 2022 yılı Ocak-Haziran döneminde otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 9,3 oranında düşüş gösterdi.

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2022 yılı Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3 oranında azalarak 357.904 adet olarak gerçekleşti.

Otomobil Satışlarında Yüzde 10’luk Düşüş

Otomobil satışları, 2022 yılı Ocak-Haziran döneminde geçen yıla göre yüzde 10,3 oranında azalarak 278.282 adet, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 5,6 azalarak 79.622 adet oldu.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2022 Haziran ayında yüzde 1,0, otomobil pazarı yüzde 2,9 artarken; hafif ticari araç pazarı ise yüzde 5,5 oranında azaldı.

GCM Yatırım Banner

2022 yılı Haziran ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2021 yılı Haziran ayına göre yüzde 1,0 artarak 80.652 adet oldu.

2022 Haziran ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artarak 64.134 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 5,5 azalarak 16.518 adet oldu.

Otomobil Satışları OSD
KAYNAK: OSD

10 Yıllık Haziran Ayı Ortalama Satışlarına Göre Artış Var

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Haziran ayı ortalama satışlara göre yüzde 13,4 arttı. Otomobil pazarı, 10 yıllık Haziran ayı ortalama satışlara göre yüzde 14,9 artış gösterdi. Hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Haziran ayı ortalama satışlara göre yüzde 7,9 arttı.

ODD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt açıklamasında, enflasyonist ortam ve kurların yanı sıra vergi kaynaklı çarpan etkisiyle fiyat istikrarında sıkıntıların sürdüğünü söyledi.

Birkaç yıl öncesine göre otomobil fiyatları şaşırtıcı boyuta gelmesine rağmen markadan markaya değişiklik olsa da, yüksek taleple birlikte otomobil alımlarında bekleme süreleriyle karşı karşıya olduklarını dile getiren Bozkurt sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu da bize otomobilin, yani mobil olmanın gerçekten bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Bazı markaların bazı modellerinde aydan aya rahatlamalar olsa da, sektör genelinde sıkıntılar devam edecek gibi görünüyor. Çünkü herkesin mobil olma ihtiyacı var.

“Güven ve İstikrar Ortamı Önem Taşıyor”

ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce ise sektörün gelişimi için güven ve istikrar ortamının önemine değinirken şu ifadeleri kullandı:

Küresel arenada rekabet üstünlüğümüzü korumak ve daha da geliştirmek, yeni yatırımların yeni teknolojilerle beraber ülkemize gelmesi bakımından iç pazarın büyüklüğü, ileriye dönük sağlıklı kararlar alabilmek için güven ve istikrar ortamı önem taşıyor. Bu bakımdan yeni teknolojileri dikkate alarak, yakın geleceğe gerek alt yapı gerekse bir yandan mevzuat düzenlemeleri ile hazırlıklı olmamız ve küresel arenadaki rekabetçi gücümüzü mutlaka korumamız gerekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.