Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Otomobil Satışları Ağustos’ta %41 Gerileyen Hindistan Rekor Düşüşe İmza Attı

Hindistan'da Ağustos ayı otomobil satış verileri %41 azalmayla rekor düzeyde gerileme kaydetti.
Otomobil Satışları Ağustos’ta %41 Gerileyen Hindistan Rekor Düşüşe İmza Attı

Asya piyasalarının en büyük 3. ekonomisine sahip olan Hindistan’da araba satışları Ağustos’ta rekor seviyede bir düşüşe imza attı. Hindistan Otomobil Üreticileri Topluluğu’nun (SIAM) verilerinden edinilen bilgiye göre aylık bazda görülen söz konusu bu düşüş 2018’in aynı dönemine kıyasla %41 seviyesinde kaydedildi.

Hindistan’da otomobil sektörü doğrudan ve dolaylı olmak üzere çok sayıda kişiye istihdam sağlıyor.

Çok Sayıda Kişiye İstihdam SağlıyorMeydana gelen bu düşüşle ülkenin araba satışları 115 bin 957 adete geriledi. Ayrıca Hindistan’da bulunan SUV araçlar da dahil olmak üzere binek araç satışlarında %32 oranında bir düşüş saptandı.

Bunun yanında ülkedeki kamyon ve otobüs satışları da %39 oranında düştü. İki tekerlekli araçlar ülkenin kırsal kesiminin talebindeki önemli göstergelerinden biri konumunda bulunuyor ve bu tarz araçların satışında da meydana gelen %22’lik düşüş 1.5 milyon adete gerilemesine yol açtı.

McKinsey&Co.’nun açıklamasına göre Hindistan’da istihdamda büyük paya sahip olan otomobil sektörü aynı zamanda ülkenin Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’sında da %7’nin üzerinde önemli bir payı elinde bulunduruyor.

Sektörün satışlarındaki gerilemenin en büyük sebebi kırsal kesimlerde yaşayan çiftçilerin gelir artışındaki yavaşlama olarak gösteriliyor.

Gelir Artışındaki Yavaşlama En Büyük NedenSöz konusu bu yavaşlama ülkedeki birçok firmayı üretimde kısıtlamaya ve ardından da personellerini işten çıkarmaya yöneltti. Hindistan Başbakanı Narenda Modi ve diğer yetkililer devletin yeni araç alımlarını kapsayan yasağını ortadan kaldırdı ve bununla birlikte farklı imtiyaz önerilerinde bulundu.

Ülkenin Ulaştırma Bakanı Nitin Gadkari ise geçtiğimiz hafta Ekonomi Bakanı’ndan petrol ve dizel araçlarda vergilerin daha da düşürülmesi talebinde bulunacağını bildirmişti.

Reuters’in geçen gün yayımladığı habere göre Hintli yetkilerden birkaçı Ağustos’ta bir araya gelerek ABD-Çin arasındaki ticaret savaşından faydalanmaya çalıştığı iddia edilmişti.

Başta Apple, Foxconn ve Wistron’un dahil edildiği şirketleri hedef alan Hindistan’ın daha pek çok şirketi kendisine çekmeye çabaladığı öne sürüldü.  Görünen o ki otomobil sektöründeki gerilemeden ekonomisi etkilenen Hindistan çoğu ülke gibi ticaret gerilimlerinden de etkileniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum