Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobil Pazarı Ekim’de Toparlansa da 10 Aylık Düşüş Sürdü

ODD, Ekim ayı araç pazarı değerlendirme raporunu yayımladı. Eylül’de başlayan aylık artış son raporda da okundu ancak senelik ortalamada pazardaki düşüş durmadı.
Otomobil Pazarı Ekim’de Toparlansa da 10 Aylık Düşüş Sürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), 2022 yılı Ocak-Ekim dönemine ilişkin otomobil ve hafif ticari araç pazarı raporunu paylaştı. Rapora göre Ekim ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarında artış görülse de 10 aylık ortalamada pazardaki daralma devam etti.

ODD verilerine göre Ocak-Ekim döneminde otomobil ve hafif ticari araç pazarında yüzde 4,7 oranında daralma görüldü.

Otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı bu dönemde yıllık bazda yüzde 4,7 oranında azalarak adet olarak 585,752’ye geriledi.

Aynı dönemde otomobil satışları, geçen yıla göre yüzde 6,0 oranında düşerek 446,664 adet olarak gerçekleşti. Hafif ticari araç pazarı yüzde 0,4 gerileyerek 139,088 adet oldu.

Eylül ayı raporunda ise otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 8,7 artsa da Ocak-Eylül döneminde yüzde 6,7 oranında gerilemişti.

GCM Yatırım Banner
ODD Ocak-Ekim Araç Pazarı Raporu
Kaynak: ODD

Pazarda Eylül Ayında Artış Görüldü

Otomobil pazarındaki daralma Ağustos’ta çift haneye ulaşarak zirveyi gördükten sonra Eylül’den itibaren aylık bazda artış kayda geçti.

ODD raporuna göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı Ekim ayında yüzde 14,9, otomobil pazarı yüzde 17,1 ve hafif ticari araç pazarı yüzde 9,5 artış kaydetti.

Ekim’de otomobil ve hafif ticari araç pazarı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,9 yükselerek 65,222 adet seviyesine ulaştı.

Otomobil satışları ise Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 17,1 yükselerek 47,440 adet oldu. Hafif ticari araç pazarı yüzde 9,5’lik artışla 17,782 adet olarak kaydedildi.

10 Yıllık Ortalamaya göre Otomobil Pazarı Düşüş Yaşadı

Otomobil ve hafif ticari araç pazarındaki 10 yıllık Ekim ayı ortalama satışları incelendiğinde yüzde 1,0 artış göze çarptı. Aynı ortalama hafif ticari araç pazarı için alındığında yüzde 19,7 artış kayda geçti.

Ancak otomobil pazarındaki 10 yıllık Ekim ayı ortalama satışları yüzde 4,6 oranında düştü.

Pazarın Yaklaşık Yüzde 90’ını Vergi Oranları Düşük Segmentlerdeki Araçlar Oluşturdu

Otomobil pazarındaki araçlar A, B ve C segmentlerine göre incelendiğinde, pazarın yüzde 87,8’ini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçların oluşturduğu görüldü.

C segmenti otomobiller 227,813 adetle pazarda yüzde 51’lik payı oluştururken, B segmenti otomobiller 162,181 adetle yüzde 36,3’lük payda yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.