Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Otomobil Kredilerine Düzenleme Gelecek, BDDK Başkanı Açıkladı

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, katıldığı programda otomobil kredilerine getirmeyi planladıkları düzenlemelerden bahsetti. İşte ayrıntılar;
Otomobil Kredilerine Düzenleme Gelecek, BDDK Başkanı Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, artan otomobil fiyatları karşısında kredilerde çeşitli düzenlemelere gidileceğinin mesajlarını verdi. Kredi tutarı ile taksit sayısının artırılmasına yönelik detayları paylaşan Akben, görüşmelerin yapılacağını belirtti.

A Para’da yayımlanan Ekonomi Masası programına konuk olan BDDK Başkanı Akben, yerli otomobilin çıkışıyla birlikte otomobil kredileri konusunda artırım olacağını ifade etti.

Akben, ithal araçlar tarafından ziyade yerli araçlar tarafında kredi tarafının daha etkin olmasını istediklerini belirtti. Yerli otomobil çıktığında da bu konuda düzenleme yaparak rahatlık sağlayacaklarını söyledi.

Başkan Akben, “120,000, 300,000, 750,000 diye dilimler var. O dilimlerde bir güncelleme yaparak, diyelim ilk dilim 120,000. 120,000 %70’ini kredi alabiliyorlar. Onları güncelleyeceğiz. Bunun yüzde 70’ine kredi alabiliyorlar. Bu dilimi artıracağız,” ifadelerini kullandı.

Taksit sayısı konusunda TCMB, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşeceklerini söyleyen Akben, cari açığa olan etkileri de değerlendirdiklerine dikkat çekti.

Kur korumalı TL mevduat hesapları hakkında da bilgiler aktıran Akben, katılımın 290 milyar lirayı geçtiğini söyledi. 620 bin civarında müşterinin bu hesapları tercih ettiğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu